Napi ötvenezer ember fordul meg a Liszt Ferenc Reptéren a világ minden részéről, így egészségi és biztonsági szempontból is speciális területnek számít. És most már igazolni is tudja, hogy nem veszi félvállról az utasok jóllétét.

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér megszerezte a nemzetközi WELL Health-Safety Rating (WELL HSR) minősítést, ami igazolja, hogy a repülőtér-üzemeltető minden szükséges lépést megtesz az utasok és a személyzet biztonságának és egészségének a garantálásáért.

A minősítési folyamat során független szakértők öt fókuszterületet vizsgáltak az utasterminálokon:

  • tisztaság
  • vészhelyzeti készültség
  • egészségügy
  • levegő- és vízminőség
  • érdekelt felek bevonása.
A minősítést korábban kizárólag amerikai és kanadai repülőterek érdemelték ki.

A Budapest Airport a koronavírus-járvány idején már hetekkel a hivatalos nemzetközi ajánlások közzététele előtt biztosította az azokban foglalt intézkedéseket – írja a BUD közleménye –, és ezen intézkedések jelentős részét még most is fenntartja.

Sőt, a biztonságos utasélményhez szükséges folyamatait még tovább is fejlesztette, ezért is jelentkezett a WELL Health-Safety Rating nemzetközi minősítéshez szükséges szigorú akkreditációs folyamatra.

WELL minősítést eddig szinte kizárólag csak irodaépületek esetében észleltünk Magyarországon, ezért megkérdeztük Kurucz Reginát, a Rewell Consulting ügyvezető igazgatóját, vajon tendencia lesz-e, hogy egyre több más funkciójú épület is csináltat ilyet?

„Magyarországon az MSD iroda szerzett az elsők között WELL előminősítést és várhatóan további egészségügyi szolgáltatásokban érdekelt vállalatok csatlakoznak a minősített épületek csoportjához, például magánorvosi központok, gyógyszergyárak és gyógyszertárak – szólt a válasz, de még koránt sem volt vége, ugyanis –

A szórakoztatóiparban is hasznos lehet a minősítés, és mindenhol, ahol sok ember megfordul. Londonban például a Royal Albert Hall rendelkezik WELL HSR minősítéssel.

A koncert- és rendezvénytermek esetében versenyelőny lehet, hogy előre felkészülnek több ezer ember egészséges és biztonságos fogadására és ezt a kommunikációban is felhasználhatják.”

Regina megjegyezte, hogy a WELL HSR minősítés a hotelüzemeltetők körében népszerű, de akad már minősített fitneszklub-hálózat is: Sunshine Fitness közel 200 helyszínt regisztrált a programba, amiből több mint száz már meg is szerezte a minősítést. Vérbeli szakemberként pedig még azt is elárulta, hogy „egy új irányelv miatt az 500 fő feletti vállalatok is nyitnak a WELL minősítésre, amellyel hitelesen támaszthatják alá a 2024-től kötelező fenntarthatósági jelentésüket.”

Eiszrich László, a Budapest Airport műszaki vezérigazgató-helyettese érthető módon a repterek jelentőségét emelte ki, miután azok termináljai „egészségvédelmi és biztonsági szempontokból is speciális területnek számítanak. Egyetlen nap alatt akár több mint ötvenezer ember is megfordulhat itt, munkatársaink pedig a nap 24 órájában teljesítenek szolgálatot.

Egy ilyen, sokféle helyről érkező embereknek helyet adó, nyüzsgő létesítmény biztosítása kiemelt odafigyelést, szakértelmet, és sok esetben különleges eszközöket igénylő feladat”.

A minősítési folyamat (szerencsés esetben, mint a reptérnél is) a WELL Health-Safety pecsét megszerzésével zárul, amely egy adott vállalat elkötelezettségét jelzi az általa működtetett épület látogatóinak egészsége és jólléte iránt – és aminek már a puszta látványa is nyugtatóan hat az utasokra, legalábbis azokra, akik tudják, mit jelent a bejáratnál elhelyezett embléma.

(Fotó: Budapest Airport)

Ez is érdekelhet:

Így dolgoznak a légi irányítók Ferihegyen

Óriási felelősség, izgalmas munka a repülőtér felett.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A szexi macskás lány

Így lehetsz magabiztos, vagy ha az vagy, akkor még magabiztosabb

Isabelle a tóparton is fesztelenül nőies

További cikkeink a témában