A munka és a magánélet szétválasztása csak legenda, de ez nem is baj, mert a jól kezelt átfedésekkel mindkét téren jobban járunk.

Az Apple TV+ egyik legnépszerűbb sorozata volt tavaly a Severance (Különválás) című office sci-fi, szociohorror, ami a fiktív Lumon Industries (LI) cég dolgozóiról szólt. Mert akik az LI-nél vállaltak munkát, azt is vállalták, hogy chipet ültetnek a fejükbe, ezzel szó szerint szétválasztják a munkát és a magánéletet.

Amikor bemennek az irodába, semmit sem tudnak a külvilágról, majd a munkaidő végeztével a chip átkapcsol, és onnantól semmit nem tudnak a munkájukról.

Akár logikus is lenne, hogy az esetleges magánéleti zűrök ne vonják el a figyelmet a munkáról, otthon pedig eszedbe ne jusson bármilyen munkán rágódni, biztosítva ezzel a minőségi pihenést, de ez a szélsőséges változat már a sorozatban sem működik.

A szétválasztási eljárás a sorozatban „severance”, ugyanaz a munka-magánélet szakirodalomban „szeparáció”, a határok menedzselésének technikája. A valóságban viszont létezik „integráció” is, aminek a lényege átfedéseket keresni a különböző szerepeink közt éppen azért, hogy jobb teljesítményt nyújtsunk bennük.

Miért lehet ez jó?

Könnyen találunk jó példát, kezdve Indra Nooyival, aki tizenkét éven át volt a Pepsi vezérigazgatója, és szabadidejében átment egyszerű fogyasztóba, megkóstolta a különböző termékeket, a tapasztalatait pedig felhasználta a termékfejlesztéshez. Nyilván végtelen példa van, a lényeg, hogy

munka és magánélet tökéletes szétválasztása lehetetlen. Egyszer Michael Schumacher nyilatkozta, hogy verseny közben, a hosszú egyenesekben van némi ideje a családra gondolni.

Hát még egy sima irodai munkában mennyire átjárható a két terület! Elvileg a munkaadóknak klassz lenne egy ilyen chip: növelné a hatékonyságot, talán néhány dolgozó is bevállalná, legalább végre nem rágódna otthon „benti” ügyeken.

Multitasking, level 1000

Keresztbeporzás

Tehát a komplett szeparáció még a fikció világában sem fenntartható, a valódi életben pedig végképp nem működik. És ez nem is baj, egyszerűen

tévhit, hogy ez a két terület rossz hatással volna egymásra. Sőt!

Miért is gondoljuk, hogy a munkatársi és a családi szerepünk eredendő konfliktusban áll? Gazdag szakirodalma van a szakmai és magánélet szövetségének. Amikor az egyikben pozitív érzelmeket élünk meg, az jó hatással van a másikra is, ez a „munka-család gyarapodás” koncepciója, ami a különböző szerepeink lehető legnagyobb integrálását szorgalmazza, merthogy pozitívan hathatnak egymásra.

A pandémia után

Munka és magánélet sosem mosódott össze úgy világszerte, mint a járvány idején – valószínűleg már sosem lehet annyira szétválasztani őket, mint korábban, úgyhogy a terület kutatói megalkották a cikcakkmunka fogalmát.

Azóta tök normális, ha a gyerek leckét ír, miközben kissé odébb online meeting zajlik a laptopon, vagy főzés közben átbeszélsz egy munkahelyi problémát. És ezt sokan nem is akarják feladni.

Időt spórol, aki gyorsan vált a két terület közt, vagy akár párhuzamosan használja azokat, ezzel kezelhetőbbé válnak az otthoni teendők is, ráadásul a hasonló cipőben járó főnökök jobban elfogadják ezeket a problémákat.

Maguk is látták, milyen problémákkal küzdenek a családtagjaik a hétköznapokban, és rákényszerültek az aktívabb családi szerepvállalásra. És talán jobban elfogadják másoktól is, hogy nem könnyű minden területen helyt állni.

Megértőbbek vagyunk az esetlegességekkel szemben, elfogadjuk, hogy az élet nem lehet tökéletes, a munkában elért sikereket pedig haza is vihetjük, ahogy az otthoni jó érzéseket is a munkába. Ha ügyesen kezeljük, és figyelünk az arányokra, a munka és magánélet keveredése gyümölcsöző lehet.

És mivel a Severance teljes szeparációja lehetetlen, okosabb elfogadni a realitásokat, és nem nehezíteni meg mindkét területet.

(Forrás: The Conservation, fotók: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Schwarzeneggernek elege lett, maga javította ki az utcájában éktelenkedő kátyút

A Kátyúterminátor Magyarországon egy életre el lenne látva munkával.

Már a tanfolyam alatt is pénzt kereshetsz, ha légiforgalmi irányítónak tanulsz

Izgalmas és rendkívül felelősségteljes munka zajlik az irányítótoronyban, ahol az utasszállító gépek mellett vadászrepülőkkel is foglalkoznak.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés