Honnan kapta a nevét a Soho, a Times Square, a Harlem? Tényleg volt régen fal a Wall Street helyén? És maga Manhattan mit jelent?
Mi, európaiak joggal vagyunk büszkék a történelmünkre, ám ennek kísérőjelenségeként olykor talán önkéntelenül is lesajnáljuk az Egyesült Államok krónikáját. Igaz, az utóbbi múltja kevésbé hosszú, mint Európáé, de ettől még érdekes, sokszínű és izgalmas is.
Mi más bizonyítaná ezt jobban, mint a tény, hogy már csupán a manhattani elnevezések is elég sokat elárulnak a múltról – erről született egy remek térkép is.
Kezdjük magával a Manhattannel: a név a Lenape őslakosok nyelvén „a sok domb szigetét” jelenti. Igen ám, de a sziget területeit, utcáit már zömmel a telepesek nevezték el, a saját kultúrájukból kiindulva.
- Harlem a holland Haarlem városról kapta a nevét, de Greenwich (a zöld kerület jelentésű groenwijck nyomán) és Bowery (a farmot jelentő bouwerij alapján) is holland eredetű.
- Vannak mozaikszavak, mint a Soho (South of Houston), a Tribeca (Triangle below canal street) vagy a Nolita (North of Little Italy).
- Hírességekről is neveztek el dolgokat, ilyen a Carnegie Hill (Alexander Carnegie skót iparmágnás után), a Lenox Hill (a szintén skót üzletember Robert Lenox után) vagy a Fort George (ami egy, V. György királyról elnevezett tényleges erőd volt).
- És mindenféle egyéb érdekesség is megtalálható, például Chelsea-t egy brit idősek otthonáról nevezték el, a Times Square a The New York Times szerkesztőségének székhelye, de a legérdekesebb talán – és ezzel visszakanyarodtunk a történelemhez –, hogy a pénzügyi világ egyik központjaként ismert Wall Street helyén egykor valóban egy fal állt, ami elválasztotta a telepeseket az őslakosoktól.
(Nyitókép: Central Park, fotó: Unsplash)
Ez is érdekelhet: