Nélküle ma sokkal kevesebb mém lenne, és még kimondani sem tudnánk normálisan a gif-et.

74 évesen, koronavírusban meghalt Stephen Wilhite, a GIF vezető feltalálója – közölte a Verge-nek a felesége, Kathaleen. Wilhite – akivel vele volt a családja az utolsó napjaiban – gyászjelentése megjegyzi, hogy „minden teljesítménye ellenére nagyon alázatos, kedves és jó ember maradt”.

A GIF-ek (Graphics Interchange Format) mára lényegében a netes animált mémek szinonimáivá váltak, reakciók, üzenetek, kommentek lettek, a chatek nélkülözhetetlen kísérői. Eredetileg viszont – még az 1980-as években – színes, „kiváló minőségű, nagyfelbontású grafikák” terjesztésére készült, amikor az internet még a kőkorszakban járt a mostani állapotához képest.

„Teljesen egyedül dolgozta ki a GIF-et, lényegében otthon, majd miután tökéletesítette, bevitte a munkahelyére, a CompuServe-hez – emlékezett Kathaleen. – fejben talált ki mindent, majd elment a városba, és leprogramozta.”

Számos mást is végzett persze a CompuServe-nél, de tény, hogy a GIF-re volt a legbüszkébb.

Még a kiejtése sem volt számára mindegy: 2013-ben a New York Times-nak úgy nyilatkozott, hogy bár „az Oxford English Dictionary mindkét kiejtést elfogadja, ez tévedés. Ez egy lágy „G”, tehát a kiejtése „jif”. Vége a történetnek.”

Wilhite a 2000-es évek elején vonult vissza, majd a hobbijainak élt: utazgatott, kempingezett, vasútmodelleket épített otthon, a pincében.

(Forrás: Verge, fotó: Wilhite a Webby Awards elismeréssel – Stephen Lovekin / Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Azonnal építünk ennek a gyönyörű lánynak egy hóembert

További cikkeink a témában