A négy részre osztott ház állandó vándorlásra kényszeríti a lakóit, az autókat fák árnyéka védi, és Mexikó történelme sok helyen visszaköszön.

Bár a mexikói HW Studio építészei a Kelet és a Nyugat filozófiájának és művészetének megidézését tűzték ki célul, esetünkben ez becsapós: az Enso II nevű házuk vérbeli helyi produktum. A helyszín, Guanajuato elég kies, de ez is becsapós, mert Mexikó központi tagállamában található, és ez nem csak földrajzi értelemben igaz.

Kevés helyen olyan erős a mexikói identitás, mint Guanajuatóban: noha spanyol hódítók alapították – főleg mert a környék hegyei tele vannak ezüsttel – később innen indult ki a spanyolok elleni függetlenségi háború. Tradicionális használati tárgyak és legendák utalnak a helyi kultúrára, például a spanyolok elleni felkelés egyik kulcsfigurája, Pípila alakja, aki a hátán vitt egy jókora lapos követ, hogy megvédje magát a spanyolok fegyvereitől – így közelítette meg a Alhóndiga de Granaditas gabonaraktárat, ahová a hódítók elbarikádozták magukat.

Bár a raktárnak magas kőfalai vannak, a bejárata viszont fából készült, amit Pípila felgyújtott, majd a jókora túlerőben lévő őslakosok az összes bent lévő spanyollal végeztek.

Szóval a kő itt sok mindenre utal, de nem utolsó sorban alapvető építőanyag, amihez megvannak a hozzáértő munkások is. Másfelől a környék nedves kontinentális éghajlatánál is jól használható a kő építkezésre (a tagállam három különböző éghajlatra oszlik). A lényeg, hogy Mexikó történelmi részén, de kietlen vidéki tájban áll az idén épített Casa Enso II.

A ház maga is hosszan elnyúlik, ahogy a háttérben lévő laposkás hegyek is. Az alaprajz fő szervezőelve pedig egy kereszt, ami négy részre osztja az épületet.

Mind a négy rész más funkciót kapott. A jobb alsó negyed fogadja a lakókat érkezéskor, és kapcsolódik egy őshonos növényekkel teli kerthez, ami otthonossá teszi a lakrészt. A második negyedben parkolnak az autók, ide olyan fákat kerestek, amelyek az árnyékukkal megvédik az autókat az erős naptól.

A bejáratot egy hosszú, enyhén ívelt kőfal védi, ami megakadályozza a belátást, és kiemeli idomul a háttérben lévő hegyhez.

A harmadik negyedben egy önálló kisház van, egyetlen térbe került a fürdő, az öltöző és egy kiszolgáló terület, és ez elkülönül a közösségi terektől. Végül a negyedik negyed az iroda, az épület egyetlen, függőlegesen kiemelkedő eleme. Ez nemcsak kontrasztot alkot a ház többi részével, de megidézi a közeli híres Santa Brígida bánya épületét is.

 

A terek felosztásával az épület egy állandó zarándoklatot kényszerít ki, és kapcsolatot teremt a földdel, a környező hegyekkel, a tervezői szándék szerint egy ősi kolostorhoz hasonlóan keretezi a tájat, ugyanakkor a természetes részévé válik.

Enso II
Helyszín: San Miguel de Allende, Guanajuato, Mexikó
Építészet: HW Studio (vezető tervező: Rogelio Vallejo Bores, tervezők: Oscar Didier Ascencio Castro, Nik Zaret, Cervantes Ordaz)
Átadás éve: 2023
Alapterület: 195 m²
Megrendelők: Cem Turgu és Adriana Alegria
Költségvetés: 300 000 dollár
Fotók: Cesar Bejar
Videó: Montse Roma

Ez is érdekelhet:

Olyan, mint egy labirintus, pedig ez egy falu megmentése

Labirintus? Sims? Valami másik játék? Igen: ebből a fura tervből tényleg épület született, hogy megmentsen egy falut.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A mai kedvenc ex-pomponlányunk: Hailey

További cikkeink a témában