A tengerbe jutó műanyaghulladék az Északi-sarkvidéket sem kíméli, a műanyag mikroszemcséi beépülnek a tenger jegébe, és a sarkkörön túli élővilágot is veszélyeztetik. Bumm.
Kutatók szerint manapság bármerre néz az ember az Északi-sarkvidéken, mindenütt jelen van a műanyagszennyezés. A norvég halászok attól félnek, hogy az eddig szennyezetlen halállomány is elveszti kedvező reputációját. A plasztikhulladék zöme pedig a kihajított halászfelszerelésekből származik, de hiába is vannak már tisztában a hajótulajdonosok is ezzel,
évszázadok kemény munkájába telik, amíg rendbe lehet hozni az elmúlt néhány évtized felelőtlen döntéseinek a következményeit.
A jelentés hangsúlyozta, hogy a műanyagszennyezés hatását eddig a zooplanktonban, a halaknál, a tengeri madaraknál és az emlősöknél figyelték meg.
A kutatók vizsgálatai szerint a baj akkora, hogy egy liternyi olvadt északi-sarki jégben akár 234 műanyagdarab is lehet. Ez pedig jóval magasabb koncentráció, mint amit a nyílt tengeren tapasztaltak.
A kutatók aggódnak az Északi-sark élővilágáért, amelyre komoly hatással van a folyamatosan kiolvadó jégből a tengerbe kerülő nagy mennyiségű műanyagrészecske.
A hetvenes évek végén például a térségben költő északi sirályhojszák emésztőrendszerében még csekély mennyiségű műanyagrészecskét találtak, de 2013-ban már több mint 200 műanyagszemcse volt a gyomrukban. És ha ehhez hozzávesszük azt, hogy egyes bálnákban 800 kilónyi műanyagot találunk, már meg se lepődünk annyira:
(forrás: BBC, IFLScience, MTI)