A járvány óta kicsit kevesebbet dolgozunk, jót tesz a rugalmas munkarend is, de azért vannak még túlkapások.

Valamiért még most is a napi nyolc óra munkát tekintjük a normának, miközben a világ dolgozóinak a fele hírből sem ismeri a klasszikus „kilenctől ötig” műszakokat – közölte a (kissé ijesztő nevű) Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (International Labor Organization, ILO).

Bár az ILO szerint a világjárvány előtti helyzethez képest, amikor átlagosan hetente 43,9 órát dolgoztunk, csökkent a munkamennyiség,

azért a világ dolgozóinak egyharmada most is több mint heti 48 órát dolgozik. Vagyis heti hat napon át nyolc órát, majd még egy kicsit.

Durván az emberek húsz százaléka dolgozik részmunkaidőben vagy heti 35 óránál kevesebbet.

A szélsőségek

Hogyan oszlik meg ez a nagyobb régiók közt? Nem meglepő módon Ázsiában dolgoznak a legtöbbet, ahol az emberek majdnem fele heti 48 óránál többet vállal. Afrikában az emberek 37,5 százaléka heti 35 óránál kevesebbet dolgozik.

Európában 11 százalék dolgozik heti 48 óránál többet, de kétszer ennyien dolgoznak 35 óránál kevesebbet. A világátlag 35, illetve 20 százalék.
Fekete: heti 48 óránál többet, kék: heti 35 óránál kevesebbet dolgozók. Forrás: ILO

Még érdekesebb, hogy az ILO vizsgálta a Az ILO-jelentés a tényleges és a preferált munkaidő közti eltéréseket is, és jelentős eltérést talált. A két szélsőség ebből a szempontból Dél-Amerika, ahol az emberek 28 százaléka úgy érzi, túl sokat dolgozik, illetve Afrika, ahol 12 százalék többet dolgozna.

Fekete: túl kevésnek érzi a munkát, kék: túl soknak – Forrás: ILO

A nagy tanulság – mondja az ILO –, hogy a munka-magánélet megfelelő egyensúlya mind a cégeknek, mind a munkavállalóknak nyerő, és ugyanígy jót tesz mindkét félnek a rugalmas munkarend: ha a dolgozó szabadon megválaszthatja, mikor, hol és hogyan dolgozik, azzal ő is jól jár és a produktivitás is nő.

Az ILO Work-Life Balance-ról készült 171 oldalas riportját itt olvashatod teljes terjedelmében.

(Forrás: Bloomberg, fotók: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Zombinak érezte magát, pedig csak esti műszakban dolgozott

Ha bírod az éjszakai munkát, csodabogár vagy: egy kutatás szerint hosszú távon sem lehet hozzá alkalmazkodni, ha pedig muszáj csinálni, ki kell alakítani túlélési praktikákat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Vanessa választhat, hogy dalt vagy forgatókönyvet írjunk neki

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés