Kerülj képbe, hogy kimaxolhasd az edzést.

Megint csak ismételni tudjuk magunkat, ahhoz, hogy formába hozd magad pontosan ugyanaz kell, mint az egészséges élethez: rendszeres testmozgás és tudatos táplálkozás – nagyon elmélyedni ebben most nem fogunk, mert ezekről már bővebben írtunk itt:

És neked mi a kifogásod, amiért halogatod az életmódváltást?

Ne is kezdj bele, ismerjük minden egyes kibúvódat.

De! Arról viszont beszélnünk kell...

  • ...a mozgás kapcsán, hogy bár a szervezeted egy jól kalibrált szerkezet, a rendszeres testmozgás során azért használódik. Ez azt jelenti, hogy az átlagosnál több energiát használ el, izmaidat és ízületeidet ilyenkor a megszokottnál sokkal nagyobb terhelés éri, és az elektrolitok (ásványi anyagok és nyomelemek) is gyorsabban ürülnek a testedből. Ezekre pedig figyelni kell. Ezért még arról is beszélnünk kell...
  • ...a táplálkozás kapcsán, hogy pontosan a fentiek miatt kulcsfontosságú a helyes étkezés. Hogy a befektetett munka tényleg elérje a célját, nélkülözhetetlen feltöltened a szervezeted fokozottabb igénybevétele miatt lemerült aksikat és kiürült raktárakat. Persze pontosan tudjuk mi is, hogy a rohanó hétköznapokban nem mindig lehet tartani az étrendet, ugyanakkor tökéletesítheted azt táplálékkiegészítő készítményekkel – jó hír, hogy számos lehetőség közül válogathatsz a korodnak, nemednek, céljaidnak és egészségi állapotodnak megfelelően.

Fontos megjegyeznünk, hogy ez csak kiegészítés, az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, változatos étkezéseket és az egészséges életmódot.

Lássuk akkor a legfontosabb étrend-kiegészítőket!

Előtte esetleg csekkold a jelenlegi tudásod a témával kapcsolatban, van hozzá egy király kis kvízünk ITT.

Multivitaminok

A multivitaminok komplex formában tartalmazzák a legfontosabb vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Pontosan nyomon tudod követni, hogy egy változatos étrend mellett miből mennyit viszel be a szervezetedbe, hiszen a mennyiségek fel vannak tüntetve a termékeken található tápérték-táblázatban.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Vannak alap multivitamin-készítmények és sportolói igényekhez igazítottak –utóbbiak magasabb dózist tartalmazó termékek. A vitaminok bevitelét jellemzően reggel, étkezés előtt javasolják a szakértők. Fogyassz napi 1-2 adagot.

Ásványi anyagok

A szervezetünk D3 vitamin- és magnéziumigénye magasabb, mint amennyit ezekből egy átlagos multivitamin-készítmény tartalmaz, ezért ezeket érdemes külön kiegészítőként alkalmazni, szezonális vagy célhoz igazított jelleggel.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

A napi D3 vitamin-bevitel ajánlott mennyisége 1500-2000 NE, míg a magnézium esetében ez 250-350 mg.

Fehérje

A fehérje testünk fontos építőeleme, a benne lévő hasznos anyagok építik fel az izomzatunkat is. A szénhidráttal ellentétben nem raktározódik, ezért rendszeresen, azaz napi szinten kell fogyasztanunk. Az edzés során mikrosérülések alakulnak ki, amelyek regenerációjához hosszú időre van szükség. Az edzés után fogyasztott fehérjeturmix viszont könnyen és gyorsan felszívódik, így felgyorsíthatja a regenerációs folyamatot.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Fogyassz naponta 1-2 adag fehérjeturmixot, akár egy gyors étkezésként és edzés után. Ezen túl akár proteinszeletekkel is fedezheted fehérjeigényedet.

Jó ha tudsz róla: fehérjekészítményekből is tudsz céljaidnak megfelelőt választani, például szálkásításkor alacsony cukortartalmú vagy cukormentes terméket.

C-vitamin

A C-vitamin hozzájárul a normál kollagénképződéshez, ezen keresztül hozzájárul a porcok normálműködéséhez, normál állapotának fenntartásáshoz. Hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, a kifáradás csökkentéséhez, illetve a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Az ajánlott napi bevitele 500-3000 mg, bő folyadékkal fogyaszd.

Glutamin

A glutamin az izomzatban legnagyobb mennyiségben megtalálható aminosav, ami elég fontos szerepet játszik a szervezetedben: rengeteg anyagcsere folyamatban vesz részt, például idegrendszer, immunrendszer, méregtelenítő folyamatok, izommegtartás és izomépítés.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Naponta többször is fogyaszthatsz: kiegészítő étkezésekkor, edzés előtt és után, és lefekvéskor. Többféle formában is elérhető, a poros állag szívódik fel a leggyorsabban, a tablettás, kapszulás forma pedig a leghatékonyabb.

Jó, ha tudsz róla: a fehérjekészítmények mind tartalmaznak glutamint.

BCAA

A BCAA a legfontosabb három esszenciális aminosav (leucin, izoleucin és valin), azonban ezeket a szervezetünk nem képes előállítani. Funkciói az izommegtartás, izomépítés, anyagcsere optimalizálása.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Naponta többször is fogyaszthatod, a legoptimálisabb edzés előtt és alatt. A glutaminhoz hasonló formákban érhető el.

Jó, ha tudsz róla: a tejalapú fehérjekészítmények (például: tejsavó, kazein) magas BCAA-tartalommal rendelkeznek.

L-karnitin

A zsírok szállítását végző, több aminosavból álló vegyület.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Kifejezetten edzés előtt érdemes nagyobb dózisban fogyasztanod (1000-3000 mg), mert így az edzés alatt fokozottabb lesz a zsírtartalékok elhasználása, plusz növeli az állóképességet.

Izotóniás italpor

Az edzés alatt elvesztett makro- (szénhidrát) és mikroelemek (elektrolitok) pótlására szolgáló frissítő ital készíthető belőle. Bármilyen típusú aktív sporttevékenységhez fogyaszthatod állóképességed és teljesítőképességed fenntartásához.

Mikor és mennyit érdemes bevinni belőle?

Fogyassz egy adagot 500-600 ml vízben feloldva. Gondolj rá úgy, mint egy frissítőre. Mehet is kortyolgatva az edzés közben.

Ismételjük, nyugodtan kérj segítséget vagy tanácsot szakembertől, nem gáz. Nekünk például a BioTechUSA táplálékkiegészítő specialistája, Németh Sándor segített egy kicsit eligazodni a dologban, akitől akár ITT is tudsz kérdezni, de

ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor a BioTechUSA Lifestyle programja – egyéni edzéstervvel és étrenddel – végig mutatja a helyes utat.

Mi már javában benne vagyunk:

Életmódváltásom izgalmas és helyenként gyötrelmes története – Az edzés

Ebben a részben az edzésről lesz szó, mesélek arról, miket javasolt a gyógytornász, és hogy mi az, amit ebben a rövid időszakban tapasztaltam.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a BioTechUSA.

(Fotó: BioTechUSA, Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés