Néhány növény segít megtisztítani a szennyezett talajt, felszívja a mérgező nehéz fémeket, és csökkenti a sugárzást.
A napraforgó bizonyos fajtái képesek felszívni a talajból a mérgező nehézfémeket, csökkentik a sugárzást, és megakadályozzák, hogy ezek a szervezetbe jussanak – állapította meg a Virginiai Egyetem egyik ösztöndíjas hallgatója, aki az Amerikában őshonos, nyáron virágzó növényt vizsgálta.
„A fukusimai és a csernobili nukleáris baleset után is napraforgókat ültettek az érintett területeken a sugárzás elnyelésére, majd betakarították és ártalmatlanították őket” – jelentette ki a Catie Kitrinos.
A hallgató úgy gondolja, a kutatása segít a napraforgó még jobb felhasználásában. A napraforgó természetes módon veszi fel a nehézfémeket a szennyezett talajból, nem károsítja azt, sem a környező ökoszisztémákat” – mondta Kitrinos. Ezek a fitoremediatorok, amelyek más növények is lehetnek, de a napraforgó különösen hatékony a méretei miatt.
„A napraforgó hiperakkumulátor, ami azt jelenti, hogy nagy mennyiségben vesz fel fémeket a talajból – folytatta Kitrinos. – A fitoremediáció sokkal kevésbé invazív módon tisztítja meg a talajt, mintha az egészet kiásnánk a földből, vagy bármi más kezelést alkalmaznánk, és minden bizonnyal sokkal olcsóbb is.”
A napraforgót rendkívül széles körben használják az agrárgazdaságban, olajat sajtolnak, bőrápolási termékeket készítenek belőle. Kitrinos célja minél jobban feltérképezni, melyik típus szívja fel könnyen a toxinokat, de olyan genotípust is keres, amelyik ellenáll a talajban lévő nehézfémeknek, és képes lesz túlélni egy olyan környezetben, ahol esetleg nehéz sók lerakódások vannak.
(Forrás: University of Virginia, fotó: Getty Images, Unsplash, borítókép: Unsplash)
Ez is érdekelhet: