Egyetlen ponton rögzítik a tengerfenékhez, és egy mozgó piramis-platformon áll a mindig szélirányba álló szélturbina.

Egyszerű, de nagyszerű ötleten alapul az X1 Wind új típusú szélturbinája: nincs szükség többé egy fix oszlopra, a szerkezetet egyszerűen egyetlen, forgatható ponton (PivotBuoy) rögzítik a tenger fenekén, míg a vízen egy piramis-szerű szerkezet áll.

Nemcsak mozog a platform, de az X1 Wind megoldotta, hogy mindig az uralkodó széljárásnak háttal forduljon, ekkor a leghatékonyabb, és így szinte folyamatosan termelheti az energiát.

A tervezési fázis 2019-ben indult, majd 2020 novemberében elkészült az első prototípus, amit aztán kilenc részre szedve szállítottak a Kanári-szigetekhez, ahol a part mentén összeszerelték azokat, majd telepítették is. Az első, 1:3-hoz méretarányú prototípust, az X30-ast tavaly októbertől idén május végéig tesztelték.

Ez volt Spanyolország első úszó szélerőműve, ami tenger alatti kábelen szállította az áramot.

A tesztidőszakban adatokat gyűjtöttek a platform önbeállításáról, mozgásáról és dőlésszögéről, valamint a teljesítménygörbéjéről.

Következő lépésben, 2025-ig már egy felskálázott, 6MW-os teljesítményű modellt telepítenek majd a francia Földközi-tengeren, amivel már a kereskedelmi projekteket készítik elő.

Ez is érdekelhet:

Az utasok termelnek áramot a párizsi metróban

Többmillió utast vonhatnak be az energiatermelésbe a világ első földalatti szélturbinái segítségével.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában