Jövőre nyithat a Magyar Fotográfiai Múzeum a Városliget mellett, a Mélység/élesség kiállítás viszont már holnap megnyit a legismertebb magyar vagy magyar származású fotósok műveiből.
A Városliget mellett, Klösz György, a magyar fotográfia egyik kiemelkedő alakjának egykori villájában (és fotográfiai műhelyének székházában) kap új, végleges otthont a hazai fotóművészet legjelentősebb, mintegy hétszázezer műtárgyból álló együttese, a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteménye.
A jelenleg alapítványi formában működő, de hamarosan a Szépművészeti Múzeum új
tagintézményeként nemzeti közgyűjteménnyé váló múzeum az épület felújítása után,
2025-ben nyílhat meg.
A korábban irodaépületként funkcionáló egykori Klösz-villa a Városliget fasor 49. szám
alatti telken található. Az idők során több mint háromezer négyzetméteressé alakított épületet a közelmúltban vásárolta meg a Városliget Zrt., hogy az átalakítás után a magyar
fotóművészet páratlan gyűjteményének méltó otthona lehessen, illetve csatlakozzon a Liget Budapest Projekt kulturális intézményeihez.
A fotómúzeumban több mint ezer négyzetméternyi kiállítótér mellett egy szakkönyvtár, múzeumpedagógiai foglalkoztatók és szakmai rendezvénynek is otthont adó előadótér is helyet kap majd.
A múzeum gyűjteményébe tartozó műtárgyakat a 2019-ben átadott Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) őrzi majd.
Mélység/élesség
Közben nyílt egy kiállítás a fotómúzeum gyűjteményének legfontosabb alkotásaiból a városligeti Millennium Háza Neo Kortárs Művészeti Terében. A Mélység/élesség című tárlaton a legismertebb magyar vagy magyar származású fotográfusok
– többek között André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Martin Munkácsi, Robert Capa –
művei mellett 19. századi fotográfusok, világhírű külföldi fotóművészek és kortárs alkotók munkáival is találkozhatunk.
A május közepéig látogatható, több mint százötven művet felvonultató tárlat nemcsak fotográfiákat mutat be, hanem felhívja a figyelmet a fotó mint médium eszközigényére is, így a tárlaton fototechnikai eszközök, különleges fényképezőgépek érzékeltetik a művészeti ág alkotáshoz szükséges készülékek sokszínűségét.
A kiállítás legkorábbi papíralapú fényképei az Orbán Balázs által jegyzett Balán rézbánya
Erdélyben című felvétele (1852 körül), valamint Rosti Pál 1857–1858 között közép-amerikai
utazásai során készült fényképei. A tárlaton erőteljes hangsúllyal szerepelnek a legfontosabb és legismertebb magyar kortárs fotográfusok, így például a kiállítás legújabb, tavaly készült műve Korniss Pétertől származik.
Mélység/élesség - Remekművek a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből
- Helyszín: Millennium Háza – Neo Kortárs Művészeti Tér
- A kiállítás időtartama: 2024. február 2. – május 12.
- A tárlat kurátora Baki Péter, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója
(Forrás: közlemény, a fotómúzeum fotói: Palkó György)
Ez is érdekelhet: