Már csak a villanyórák fele buta a városban.

Az Európai Unióban a villamosenergia-hálózatok fenntartóinak a villanyórák 80 százalékát digitális villamos fogyasztásmérőre, úgynevezett okosmérőre kell cserélnie 2024-ig. Ausztriában ez az arány 95 százalék. Ennek megfelelően a bécsi energiahálózat fenntartója, a Wiener Netze az ellátási területéhez tartozó mintegy 1,6 millió villanyóra felét cserélte már le okosmérőre.

Okos ember szereli, egy másik okos ember pedig nézi az okosmérőt (Fotó: Wiener Netze/Arndt Ötting)

Az okosmérőknek sok előnyük van: nem kell a villanyóra-leolvasót várni, a Wiener Netze internetes portálján keresztül pedig folyamatosan, ingyen nyomon követhető az áramfogyasztás, így kiderül, melyek a háztartás nagy áramzabálói, azok pedig, akik háztartási méretű kiserőművel – például napelemes rendszerrel – rendelkeznek, pontosan nyomon követhetik, mennyi energiát használtak fel, illetve tápláltak vissza a hálózatba.

Ezenkívül az okosmérők integrálhatók a smart home rendszerekbe, így a lakás teljes energetikai rendszerét szemmel lehet tartani és az aktuális igényekhez lehet igazítani.

Az okosmérőknek köszönhetően egyszerűbb a villanyóra átíratása is – például költözésnél –, és helyszíni kiszállás nélkül lehet egy fogyasztónál ki- illetve visszakapcsolni az áramot.

Az okosmérők nemcsak a fogyasztók számára jelentenek előnyt, hanem a hálózat fenntartója számára is: a mérőórák szolgáltatta adatoknak köszönhetően sokkal pontosabban előre lehet jelezni például a fogyasztási csúcsokat vagy visszaeséseket, így sokkal stabilabbá lehet tenni az áramhálózatot.

(Forrás: Bécs Város Külképviseleti Irodája)

Ez is érdekelhet:

Szennyvízből csinálnak távhőt Bécsben

Néhány év múlva több mint százezer bécsi háztartást látnak majd el klímasemleges távhővel.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában