Nemcsak vizsgálták a vizet, össze is gyűjtöttek több mint 17 tonna hulladékot belőle.

A Bodrog – mint a Tisza egyik mellékfolyója – 52 kilométeren keresztül halad Magyarország területén, ebből a PET Kupa résztvevői a Sárospatak és Tokaj közötti területen több alkalommal jártak már, idén azonban a bodrogi és a felső-tiszai versenyeket összevonták.

A bodrogi szakaszon ugyanannyi, több mint 11 tonna hulladékot gyűjtöttek össze a csapatok és önkéntesek, mint tavaly, a tiszai szakasz azonban hatalmas szeméthalmokat rejtett. A résztvevő tizenhárom csapat által szelektíven gyűjtött zsákok idén is többet értek, de a szárazföldi sport- és műveltségi, valamint vízi versenyeken, továbbá a PET Kupa saját házi tehetségkutatóján is lehetett extra pontokat szerezni, a csapatok egymásnak felajánlott fair play pontjai mellett.

Mintegy háromszázötven versenyző összesen 4176 zsák, összesen 17,5 tonna hulladékot gyűjtött össze, amelynek megközelítőleg a kétharmada újrahasznosításra alkalmas.

Nemcsak szemétszedés, tudományos kutatás is

A PET Kupa megrendezésének több mint 12 éves tapasztalata, valamint a terepi munka lehetővé tette a PET Kupa kutatás-fejlesztési tevékenységének nemzetközi szintre emelését és akadémiai partnerségek építését. A kutatás-fejlesztés eredményei már a gyakorlatban is láthatók, ilyen például a folyami műanyag felhasználásával készült kajak vagy a hulladékmonitoring módszertanának megalkotása, amellyel a versenyzők és önkéntesek segíteni tudják a PET Kupa munkáját és a folyók szennyezettségének feltérképezését.

Az idei versenyen a PET Kupa Bodroghoz kapcsolódó projektjei is bemutatkoztak. Ilyenek a Bodrogon úszó piros színű PET-palackok is, amelyek a DALIA projektben továbbfejlesztett GPS-szel ellátott palackok. Ezek a hulladékáradat mozgásának megértését segítik a szakemberek számára. A verseny alatt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói és oktatói tesztelték ezeket az eszközöket, mivel a palackok által rögzített pályákat később felhasználják a műanyagterjedés modelljének igazolására.

A fejlesztések közé tartozik a társadalom szélesebb rétegeinek megszólítását és tájékoztatását célzó Folyómentő (Riversaver) platform, valamint a Bodrog mellett, Olaszliszkán épülő Folyómentő Központ, az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. pedig a Bodrog folyón végzett mintavételezéssel segítette a folyó pillanatnyi állapotának jobb megismerését.

A cég munkatársai augusztusban vettek mintát a folyó olaszliszkai szakaszán, és a laboratóriumi vizsgálatokból kiderült, hogy az eddig vizsgált, magyarországi felszíni vizekhez képest

a Bodrogban egy nagyságrenddel nagyobb mértékben van mikroműanyag, egy köbméterben átlagosan 214,8 darab részecske. A biszfenolok egyik leggyakoribb formáját, a biszfenol-A vegyületet is megtalálták a Bodrogban – ez a határérték felett kifejezetten veszélyes anyagnak számít, főleg a hormonháztartásra van rossz hatással.

A szakértők kiemelték, hogy a vizsgálatok egyszeri mintavételen alapul, mélyebb következtetések levonásához átfogóbb vizsgálatokra lesz majd szükség.

(Forrás: PET Kupa, MTI, fotó: PET Kupa)

Ez is érdekelhet:

Italosdoboz, pizzáskarton, samponflakon – Így gyűjtsd szelektíven a hulladékot, hogy értelme is legyen

A szelektív hulladékgyűjtés már nem menő, hanem alap. A szándék viszont kevés, nem árt, ha tudod, hogy kell pontosan csinálni.

Itt a HulladékCápa, a PET-zabáló vízidrón

Íme a HulladékCápa, a kanálisok roombaporszívója, a vízi szennyeződések aratógépe és terminátora, ami megtisztítja folyóinkat a műanyag- és egyéb szennyeződésektől.

Ideje kivetni a műanyagadót

Nemhogy kevesebb műanyagot használnánk, de a mostani tendenciák alapján háromszorosára nő a műanyaghulladék mennyisége 2060-ra.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés