A Moldva partjáról egyenesen a tetőre lehet majd sétálni az épületben, ami egy új városrész fejlesztésének motorja lesz majd.

Prágában több izgalmas építészeti projekt is zajlik most: készül egy teljesen karbonsemleges városrész, illetve a főpályaudvart a nemzetközileg jegyzett Henning Larsen építésziroda tervezi át. És máris itt az újabb épület, a Moldvai Filharmónia (Vltava Philharmonic Hall) a folyóparton, a Bjarke Ingels Group tervei nyomán. A tervre még 2021 augusztusában írtak ki pályázatot, 2022 májusában hirdettek győztest, ez lett a BIG, amely most mutatta be a terveket.

Meghatározó látványeleme a koncertteremnek a folyópartról a tetőteraszra vezető kanyargós út, amelyet kint is, bent is mozgólépcsők egészítenek majd ki, illetve az épület kapcsolódik majd a tőszomszédjában lévő viadukt aluljárójával is.

Több koncertterem és közösségi tér épül majd, és fontos szerepet kap a zenei könyvtárral felszerelt Kreatív Központ is.

Az épület lesz majd a Cseh Filharmonikusok, a Prágai Szimfonikus Zenekar és a prágai városi könyvtár zenei részlegének új otthona. A BIG a tervezésbe bevonta a helyi (7. kerületi) lakosokat, valamint akusztikai, közlekedési és környezetvédelmi szakértőket. Bjarke Ingels szerint az épület „kifejező, mégis pragmatikus”, egy ritmikus struktúrából áll majd össze, ami folytonosságot képez a város élete és a benti zenei élet közt.

Az épületet a telek északkeleti sarkában helyezték el, így kialakíthattak egy nagyobb teret előtte, ugyanakkor mind a négy oldaláról kapcsolódik a városhoz: a térhez, a közös utcához, a viadukthoz, illetve a vízparthoz. Délről még Prága történelmi központjára is kilátás nyílik.

Kulcsszerepet kap a növényzet is, ami a folyó és a város történelmét idézi fel. A növényzet erdei élőhelyeket utánoz majd, és igazodik a város adottságaihoz, meglévő zöldhálózataihoz, hogy javítsa Prága biológiai sokféleségét. A park fái alatt nyáron hűsölhetnek majd a látogatók.

Mindeközben figyeltek a funkcionalitásra is, vagyis, hogy az épületben könnyen lehessen közlekedni, tájékozódni.

Az épület szíve a közepén elhelyezkedő Nagyterem a hozzá tartozó előcsarnokkal (innen nyílik a kilátás Prága belvárosára), mellette lesz a vízpartra néző Kamaraterem és a szabadon használható koncertterem.

Mivel állandó zenekarok költöznek majd be, számos helyiséget kialakítanak majd az adminisztráció, a menedzsment és a vendéglátás számára.

A Nagyterem
Nagyterem a kórus felől
Kamaraterem
A sokrétűen használható koncertterem

Közvetlenül a metró bejárata mellett található a publikus előcsarnok, a központi részén kávézóval, üzlettel, kiállítótérrel. A tetőteraszhoz mozgólépcsőkkel kapcsolódik.

A hullámzó üvegfal a csehek gazdag üveggyártási hagyományai előtt tiszteleg. A „folyékony” geometriát a Moldva-folyó ihlette, és arra nyújt kilátást.

A Kreatív Központot a Prágai Városi Könyvtár működteti majd, és zenei oktatás, próbák és előadások helyszíne lesz, egy olyan dedikált tér, ahol a különböző generációk a hagyományos zeneiskolák és koncerttermek keretein túl is foglalkozhatnak a zenével.

A Kreatív Központ alkotni, játszani vagy felvételeket készíteni hívja a közönséget, szándéka szerint Prága zenei nappalijává válik.

Sajátos olvasztótégelye lesz sokféle zenei élménynek, a közönség, a tapasztalt zenészek és a feltörekvő tehetségek közötti interakciók platformja.

Zeneiskolai tanterem
  • A Nagyterem 1800 férőhelyes lesz, egymáshoz kapcsolódó teraszokkal, ahol vizuális és fizikai kapcsolat lesz minden ülőhely között. Ez az elv egységet teremt, és intimebb koncertélményt nyújt.
  • A Kamaraterem egy emelettel magasabban helyezkedik el a többinél, így az előcsarnokból könnyebben megközelíthető.
  • A többcélú termet black boxként tervezték, maximális rugalmassággal. A magassága különböző ülőhely- és színpad-konfigurációkat tesz lehetővé, és a teljes terem nyitható az előcsarnok felé.
  • A zenekari próbateremet kényelmes napi gyakorlótérnek szánják. A termet pontosan ugyanolyan színpadi méretekre és felépítésre méretezték, mint a Nagytermet.

Az épület üveghomlokzata egyszerre külső burkolat és akusztikai elem, míg a gránit a hagyományos prágai burkolatra utal. A teraszokat összeköti az épület tetejére vezető út, amely mentén így bárhol elidőzhet kicsit a látogató.

A Moldvai Filharmónia éppen a fent említett új városrész, a Bubny-Zátory fejlesztésének egyik katalizátora lesz. Még el kell készíteni az építési engedélyhez szükséges projektdokumentációt, és ki kell választani a kivitelezőt; ez a folyamat mintegy négy évet vesz igénybe, mivel több száz, a világ különböző részeiről érkező szakértő bevonásával zajlik majd. Jelen tudásunk szerint az építkezés 2027-ben kezdődik majd, és 2032-ben adhatják át az épületet.

(Fotók: BIG – Bjarke Ingels Group)

Ez is érdekelhet:

Világhírű építésziroda tervezi Prága új központi pályaudvarát

A megújuló közlekedési csomópontot a város kerékpáros úthálózatára is rákötik, mellette közösségi tereket, és parkot alakítanak ki.

Prága új, karbonsemleges városrészt épít

Gáztól és széntől független új városrészt épít Prága, saját központtal, egy szennyvíztisztítóból származó hő- és hideghő felhasználásával.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés