Áttérni egy aktívabb életstílusra nem egyszerű feladat. Ha eddig nem mozogtál sokat, akkor bizony hosszú időbe telhet és nagy akaraterőre lesz szükséged hozzá. Az viszont egészen biztos, hogy megéri. Máris soroljuk, miért.

Szerencsére az utóbbi néhány évben rengetegen kezdtek el edzeni és jobban odafigyelni az étkezésre is. Mindenképpen pozitívum, hogy egyre többen próbálnak egészségtudatosabban élni. Ha most neked is szükséged lenne egy kis motivációra ahhoz, hogy rendszeres sportolásba kezdj, akkor máris megadjuk a kezdőlökést.

Szóval mi történik a testeddel rendszeres edzés hatására?

Már az első alkalommal éberebbnek és energikusabbnak érezheted magad, mivel a felgyorsult pulzus hatására megélénkül a véráramlás és több oxigén jut az agyadba. Arra azonban számíthatsz, hogy másnap durva izomlázad lesz (különösen akkor, ha túl erősen bekezdtél). Ez a fájdalom akár 3-4 napig is eltarthat, a jó hír viszont az, hogy hamar hozzászokik majd a szervezeted a terheléshez, így egyre kevesebbszer lesz izomlázad.

A következő hetekben az edzés hatására egyre több mitokondrium (az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecske) keletkezik a testedben, így a bevitt tápanyagokból könnyebben lesz energia, amivel az izmaid végezhetik a dolgukat. Ezáltal tehát fittebbnek érezheted magad és nő az állóképességed. Biztató, hogy 6-8 hét alatt akár 50 százalékkal is megugorhat a mitokondriumok száma, így ennyi idő alatt is sokat lehet javulni.

Ha pedig már 6 hónapja nyomod rendszeresen, a kemény munkának végre látszata is lesz.

Ha a súlyzós edzésekre fekteted a hangsúlyt, fél év után szépen elkezdenek formát ölteni az izmaid, ilyenkor pedig már sokkal kisebb eséllyel fogod abbahagyni az edzéseket. Statisztikák szerint ugyanis a legtöbben 6 hónapon belül adják fel, aki viszont ennyi ideig kitart, az valószínűleg hosszabb távon is megmarad a sportolásnál.

Ha a súlyzók helyett a kardiózásra fekteted a hangsúlyt, akkor nagyjából 9 hónap után 25 százalékkal javulhat a VO2 max értéked, ami a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét adja meg. Leegyszerűsítve a dolgot, minél magasabb ez az érték, annál hosszabban és gyorsabban tudsz futni.

Egy év után a csontjaid is sűrűbbé válnak, így kevésbé leszel fogékony a csontritkulásra. Sőt, akit érint ilyen jellegű probléma, az akár vissza is fordíthatja ezt a folyamatot a rendszeres edzéssel. Ha pedig már a betegségeknél tartunk, a rendszeresen sportolók átlagosan sokkal kevesebbet költenek gyógyszerre, szóval

nemcsak a testednek, hanem a pénztárcádnak is jót teszel vele.

A szív-és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, az ízületi gyulladásokat és még bizonyos típusú rákos megbetegedéseket is nagyobb eséllyel kerülheted el, ráadásul a depressziót és az idegességet is levezetheted, hiszen edzés hatására csökken a szervezetedben az úgynevezett stresszhormonok (kortizol és adrenalin) szintje.

Ezek a pozitív hatások persze nagyrészt attól függnek, hogy milyen jellegű edzést végzel, milyen hosszan és milyen gyakran. A legjobb megoldás az lehet, ha a különböző edzésformákat ötvözöd egymással. A konditermi súlyzózás mellett érdemes lehet eljárni úszni, vagy például focizni, teniszezni, kosarazni. Arról már korábban is írtunk, miért is lenne fontos mindenkinek megtalálni a hozzáillő sportágat. Akárhogy is legyen, ha csak most kezdesz bele, érdemes fokozatosan haladni előre, különben könnyen sérülés vagy feladás lehet a vége. Ha okosan csinálod és kitartó vagy, a felsorolt előnyökkel bizony számolhatsz. Hajrá!

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

További cikkeink a témában