58 milliárd forintnyi összeget szánnak az új fenntarthatósági programra.
Franciaországban évente a becslések szerint mintegy 700 ezer tonna ruházati terméket dobnak ki, ennek kétharmada a szeméttelepekre kerül. Ezen változtatna a kormányzat:
októbertől 6–25 eurós (2200–9400 forintos) térítéssel járul hozzá, hogy a megrongálódott ruhadarabokat és cipőket a vásárlók inkább megjavíttassák ahelyett, hogy kidobnák.
A „javítási bónuszt” abból a 154 millió eurós (58 milliárd forintos) alapból fedezik majd, amit a kormány a következő öt évre tett félre. A hulladékcsökkentés mellett cél az is, hogy támogassák azokat a vállalkozásokat, cipészeteket és varrodákat, amelyek elvégzik a javításokat.
A ruhafrissítő kezdeményezéssel nemcsak arra akarják ösztönözni a lakosságot, hogy javíttassa meg és használja tovább régebbi ruházatát, hanem arra is, hogy ne vásároljon folyton új termékeket, és adományozza el a megunt darabokat.
A statisztika szerint Franciaországban egy ember évente átlagosan 10,5 kiló ruhát, cipőt és háztartási textilárut vásárol.
A kormány tavaly év végén fogott bele az ágazatok közül az egyik legnagyobb környezetszennyezőnek tartott ruházati ipar reformjába, miután 2020-ban elfogadták a törvényt, amelynek célja a háztartási cikkek előállításának megváltoztatása és a fogyasztási szokások átalakítása a hulladékcsökkentés, valamint a természeti erőforrások és a biológiai sokféleség megőrzése, továbbá a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében.
Bécsben is támogatják az újrahasznosítást:
(Forrás: The Guardian, MTI)