
Csak egy újabb melegrekord született.
A Copernicus európai obszervatórium szerint 2025 januárja volt a világon valaha mért legmelegebb január, ez pedig szertefoszlatta azokat a reményeket, hogy az átmeneti lehűtő hatással bíró La Nina-jelenség megszakítja a csaknem két éve tartó rekordhőmérséklet-sorozatot.
Az obszervatórium szerint a 13,23 Celsius-fokos átlaghőmérséklet 2025 januárjában 1,75 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti szintnél, azaz mielőtt az ember a szén, az olaj és a fosszilis gáz tömeges felhasználásával radikálisan megváltoztatta volna az éghajlatot.
January 2025 was the warmest January ever recorded. Last month was 1.75°C above the pre-industrial level and 0.79°C above the 1991-2020 average. The persistence of high temp. underscores significant climate trends.
Read the full #C3S Climate Bulletins: https://t.co/PCInDl2rNO pic.twitter.com/jzuTxlkWwQ— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) February 6, 2025
A globális hőmérséklet, amelynek emelkedése aszályokat, hőhullámokat és pusztító árvizeket okozott, nagymértékben függ a tengerek hőmérsékletétől. A Föld több mint 70%-át borító és az éghajlatot elsődlegesen szabályozó óceánok felszínének hőmérséklete 2023 áprilisa előtt soha nem látott szinten volt, 2025 januárja pedig a második legmelegebb hónap az óceánok felszínén, a 2024 januárjában felállított abszolút rekord mögött.
Ezzel a hőmérsékleti rekorddal 2025 januárja a tizennyolcadik lesz az elmúlt tizenkilenc hónapból, amikor a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet.
Ez több mint a +1,5 Celsius-fokos szimbolikus határérték a 2015-ös párizsi klímamegállapodás legambiciózusabb határértéke, ami a globális felmelegedés jóval 2 Celsius-fok alatt tartását célozza – az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) becslése szerint az 1,5 Celsius-fokos határértéket valószínűleg 2030 és 2035 között érjük el.
(Forrás: MTI, fotó: Unsplash / Patrick Perkins)
Ez is érdekelhet: