Csak egy újabb melegrekord született.

A Copernicus európai obszervatórium szerint 2025 januárja volt a világon valaha mért legmelegebb január, ez pedig szertefoszlatta azokat a reményeket, hogy az átmeneti lehűtő hatással bíró La Nina-jelenség megszakítja a csaknem két éve tartó rekordhőmérséklet-sorozatot.

Az obszervatórium szerint a 13,23 Celsius-fokos átlaghőmérséklet 2025 januárjában 1,75 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti szintnél, azaz mielőtt az ember a szén, az olaj és a fosszilis gáz tömeges felhasználásával radikálisan megváltoztatta volna az éghajlatot.

A globális hőmérséklet, amelynek emelkedése aszályokat, hőhullámokat és pusztító árvizeket okozott, nagymértékben függ a tengerek hőmérsékletétől. A Föld több mint 70%-át borító és az éghajlatot elsődlegesen szabályozó óceánok felszínének hőmérséklete 2023 áprilisa előtt soha nem látott szinten volt, 2025 januárja pedig a második legmelegebb hónap az óceánok felszínén, a 2024 januárjában felállított abszolút rekord mögött.

Ezzel a hőmérsékleti rekorddal 2025 januárja a tizennyolcadik lesz az elmúlt tizenkilenc hónapból, amikor a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet.

Ez több mint a +1,5 Celsius-fokos szimbolikus határérték a 2015-ös párizsi klímamegállapodás legambiciózusabb határértéke, ami a globális felmelegedés jóval 2 Celsius-fok alatt tartását célozza – az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) becslése szerint az 1,5 Celsius-fokos határértéket valószínűleg 2030 és 2035 között érjük el.

(Forrás: MTI, fotó: Unsplash / Patrick Perkins)

Ez is érdekelhet:

Három éven belül lehet olyan nap, amikor jégmentes lesz az Északi-sarkvidék

Az Arktisz jövője egyre inkább azt mutatja, hogy az emberi tevékenység alapjaiban változtatja meg a természet egyensúlyát.

2024 a legmelegebb év volt 1901 óta

A 2024-es év a legmelegebb volt 1901 óta Magyarországon, és a 2023-as, csapadékos évet követően ismét aszályos.

Több mint 100 éve nem volt ilyen: 20 centi hó esett Floridában és Louisianában

Lecsapott a tél az Egyesült Államok déli államaira, Floridában hóembert építenek, New Orleansban síeltek.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Neki a szaharai homokból is megpróbálnánk homokvárat építeni

Épp Hongkongban tartózkodik ez a lány

További cikkeink a témában