A globális vízhasználat 14 százaléka lakóépületekben történik, és bár technikailag egyszerű lenne, ezt a szürkevizet szinte sehol nem hasznosítják újra. Pedig a jövőbeli szárazságok leküzdéshez ez egy fontos eszköz lehet.
Kaliforniát évek óta történelmi szárazság sújtja, ezért a víz újrahasznosítása sürgető kérdéssé vált. Az egyik víz-újrahasznosítással foglalkozó cég, az Epic Cleantec a műfaj határait feszegeti: egy helyi sörfőzdével (Devil's Canyon Brewing Company) együttműködve újrahasznosított szürkevízből készít sört. Az italt „nagyon jónak” találta az azt megkóstoló újságíró, pedig...
Az Epic OneWater Brew egy 40 emeletes San Franciscó-i lakóház zuhanyzóiból, mosodáiból és mosdóiból újrahasznosított szürkevízből készül.
Az Epic telepített a helyszínre egy, a nem ivásra való vizet összegyűjtő, kezelő és újrahasznosító berendezést.
Ugyanakkor a sört nem árulják, mivel az újrahasznosított vízre vonatkozó kereskedelmi szabályok rendkívül szigorúak. Mint a cég mondja, ez egy bemutató termék, amivel szeretnék felhívni a figyelmet a víz újrahasznosításában rejlő lehetőségekre.
„Valami szórakoztatót akartunk csinálni, olyasmit, ami felkelti az emberek érdeklődését, beszélnek róla, és amivel bemutatjuk a víz újrafelhasználásában rejlő kiaknázatlan lehetőségeket”
– magyarázta Aaron Tartakovsky, az Epic Cleantec társalapítója és CEO-ja. A szalmasárga, kellemesen malátás, könnyű kölsch sör mellett döntöttek, mert olyasmit kerestek, amit mindenki szeret, ellentétben néhány kézműves sörrel.
Akkor milyen is a hatalmas társasház szennyvízéből főzött sör íze? „Ha egy bárban szolgálnák fel, soha nem mondanám meg, hogy honnan származik” – összegzett az újságíró, aki értelemszerűen nem érzett benne sem szappant, sem mosószert, kellemesnek találta.
Tartakovsky elmondta, hogy „kezdetben sokan érthetően szkeptikusak voltak az itallal, vonakodva kóstoltak bele, de miután megtették, a 99 százalékuk nagyon lelkes lett.”
Őrület, de valójában még finomították is a folyamat néhány lépését, mivel a OneWater Brew vizének biztonságosságát külső laboratóriumban és a helyszínen is tesztelik, ellenben sok sörfőzdében egyszerűen a helyi csapvízzel dolgoznak, bármilyen is az éppen.
A társasházi söré a jövő?
Várhatóan egyre több vállalat kezd el foglalkozni a víz újrahasznosításával, aminek technológiai akadálya egyáltalán nincs, sokkal inkább a szabályozás kérdését kell rendezni, ami érthetően nem könnyű, mert – mint Tartakovsky mondja – „végül is a hatóságok felelősek a közegészségügyért”.
Mindenesetre az Epic működteti az első engedélyezett szürkevíz-újrahasznosító rendszert San Franciscóban, ahol a 2022. január 1-je után épülő épületeknél már kötelező helyszíni vízvisszaforgatási rendszert telepíteni. A szóban forgó 40 emeletes lakóépületben napi több mint 28 ezer liter (évi közel 9,5 millió liter) víz termelődik, amit újra lehet hasznosítani.
A globális vízfelhasználás durván 14 százaléka a hasonló épületekben történik, és szinte sehol nem hasznosítják újra a szürkevizet, holott annak a 95 százalékát újra lehet hasznosítani. Az egyre gyakoribb szárazságokat pedig nem oldja meg egy-egy szórványos esőzés.
(Forrás: Guardian, fotó: Epic Cleantec)
Ez is érdekelhet: