Mármint egészségügyi szempontból.

Az évek óta az egyik legnépszerűbb tévés személyiségének és egykor a (jobb oldali) Fox News arcának számító Tucker Carlson egyik korábbi műsorában határozottan azt állította, hogy a herék napoztatása nagyon jót tesz a férfiasságnak, ugyanis emeli a tesztoszteronszintet. Ez az őrület persze nem feltétlenül tőle, ered hiszen már az amerikai műsorvezető kijelentése előtt is elterjedt volt a férfiak körében, kiegészítve azzal az indoklással, hogy még a csökkenő spermiumszám problémájára is megoldást kínál.

A helyzet viszont az, hogy Tucker Carlsonnak nem volt igaza, sőt, Ratkó Tünde termékenységi szakember szerint

sokat árthat magának mindenki, aki szereti a heréjét napfényárban fürdőztetni.

Na de miből eredeztethető a golyónapoztatás jótékony hatásának elgondolása?

Talán nyugodtan nevezhetjük sajnálatos ténynek, hogy a világon mindenhol jelentősen csökkent a férfiak spermiumszáma (az utóbbi néhány generációban már 60% feletti az arány), ráadásul a tesztoszteron szint is alacsonyabb, mint a nagyapáink korában. Mindezek hátterében a szakértők többek között a környezeti hatásokat, a szmogot, a kemikáliákat és a tápanyaghiányos állapotokat feltételezik. Ez utóbbiba beletartozik a D-vitamin hiánya is, és pontosan ebből indulhatott ki a Tucker Carlson is.

Mi az igazság?

Abban igaza volt Carlsonnak, hogy a napfénynek – vagy ahhoz hasonló fénynek – való kitettség valóban növeli a tesztoszteronszintet, de csak bizonyos keretek közt:

ez napi 20-30 percnyi fényt jelent, ami a bőrfelületet éri, vagyis nem kell mindenáron a heréket is kicsapni a strandtörölközőre.

A golyók napoztatása tehát egy picit sem tűnik indokoltnak, ettől függetlenül ez nem jelenti azt, hogy aki szeretné, az ne napozhatna tök meztelenül. Viszont érdemes azzal is számolni, hogy ennek bizony vannak veszélyei is.

Ugyanis mivel a heréket viszonylag ritkán éri napsütés, a bőr érzékenyebb lehet az UV-sugárzásra is, egyszerűbben fogalmazva: gyorsan leéghet.

Megjegyezném, hogy még soha nem próbáltam a golyónapoztatást, de kiindulva abból, milyen érzés, ha közepesen durván leég az ember háta, az sokkal kellemetlenebb lehet, ha mindez a lábunk között történik. Azt pedig Ratkó Tündétől lehet tudni, hogy

„ezen felül az UV sajnos hosszabb távon károsíthatja a spermatogenezis (spermiumképződés – a szerk.) folyamatát, a meleg, ami a napsütéssel érkezik, pedig nemkülönben”.

Vagyis napoztatni csak mértékkel, és maximum esztétikai okok miatt, semmi esetre se várjunk tőle más irányú eredményt. Ennek ugyanis nincsen tudományos alapja, hiába állítja az ominózus műsor. Történtek ilyen irányú kutatások, de azok eszköztára primitív, az adatok pedig erősen megkérdőjelezhetőek, vagyis a mai modern orvoslás ezeket az eredményeket nem ismeri el, hiszen nem alátámasztottak.

Mit lehet tenni a tesztoszteronszint emelése és a spermiumtermelés fokozása érdekében?

Ha szeretnéd emelni a tesztoszteron szintjét, fokozni a spermiumtermelést, vagy éppen a spermiumok minőségének normalizálását szeretnéd elérni (a nem megfelelő minőségű spermium a megtermékenyítés során ugyan nem feltétlenül jelent akadályt, de jelentősen növeli a vetélés, koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélyét), akkor gondoskodj a megfelelő mozgásról és a kiegyensúlyozott táplálkozásról, tápanyagbevitelről.

Előbbi nem szorul magyarázatra, utóbbi azonban igen. Napjainkban ugyanis az élelmiszerek beltartalma jelentősen csökkent, így sokszor az étkezés önmagában már nem képes fedezni azt a tápanyagszükségletet, ami a helyreállításhoz kell. Ebben segíthet egy jól megválasztott férfivitamin, ami szerves kötésben és komplexen tartalmazza a szükséges anyagokat (ezek praktikusan -citrátok és -glükonátok), így azok hasznosulása akár 80%-kal is jobb.

Bár a tápanyagpótlás nagyon sokat segít, sok esetben elegendő is a helyreálláshoz, ha mégsem így van, akkor érdemes szakorvost, endokrinológust, urológust vagy andrológust felkeresni, aki segít kideríteni a baj okát, további tanácsokat tud adni, esetleg megfelelő kezeléseket tud alkalmazni a probléma helyreállítására.

(Forrás: The Guardian, Ratkó Tünde, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ennek az állatnak csak a heréi egy tonnát nyomnak

Testtömegének 1%-át is adhatják, de még csak nem is a valaha létezett legnagyobb ismert állathoz tartoznak.

Ezért járkálsz fel-alá telefonálás közben

Nyugi, nincs veled baj, teljesen normális dolog, el is mondjuk, miért van ez.

Van egy stadion, aminek egyik térfele a Föld északi, a másik pedig a déli féltekéjén található

Egyszerre a Föld két féltekéjén folyik a focimeccs a Zerão stadionban.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Egyre kisebbek a madarak, az agyuk viszont egyre nagyobb

További cikkeink a témában