Betonként vagy városi műtárgyként kaphat második életet egy szélkerék-lapát, mindenesetre kutatni kell a lehetőségeket, mert nemsokára elképesztően sokat kell majd lecserélni.
Mivel az igazán széles körben elterjedt szélerőmű-parkok első korszerűsítési hullámához csak nemrég érkeztünk el, eddig logikusan az újrahasznosítás sem merült fel komolyabban. Aztán amikor eljutottunk oda, kiderült, hogy nem igazán egyszerű kérdés.
Már önmagában a turbinák hatalmas lapátjai is gondot okoznak, de már körvonalazódnak a lehetséges módszerek. Alapvetően két irány van:
a nagyjából húszévente lecserélendő lapátokból beton gyártható, vagy új szerepben, önálló műtárgyként is alkalmazható.
A probléma nem kicsi (szó szerint): egy átlagos szélkerék 160 méter magas, 51 méteres lapátokkal, míg a jelenlegi világrekorder 242 méter magas, 118 méter hosszú lapátokkal. Ebből aztán rengeteg hulladék keletkezne, amikor elkezdjük tömegesen lecserélni őket, így elengedhetetlen jó módszereket kidolgozni az újrahasznosításra.
A lapátok jellemzően üvegszálas anyagból és balsafából készültek, ami „elképesztően robusztus anyag”, de több körben ledarálva, majd cementbe keverve még hasznosítható. Ugyanakkor a folyamathoz rengeteg energia kell, és anyagilag sem éri meg a művelet, a fő motiváció itt az, hogy a jókora lapátok ezrei ne kerüljenek a szeméttelepre.
Egy másik iskola szerint egyszerűen némi ráncfelvarrás után más funkcióban jobban újrahasznosíthatóak a lapátok.
Írországban gyalogos hidat építettek belőle, Dániában biciklitároló fedele lett egy lapátból, Hollandiában játszóteret csináltak így. Igazából a lapátok második életének csak a fantázia szab határt, mert kerítéstől kezdve a lámpaoszlopig sok minden lehet városi környezetben.
Bár van szakértő, aki szkeptikus, mondván, egyszerűen a legolcsóbb kidobni a lapátokat, mégis keresni kell az újrahasznosítás lehetőségeit, mert csak az USA-ban több mint 70 ezer szélkerék működik, aminek logikusan legalább 210 ezer lapátja van. Nem árt felkészülni a napra, amikor elkezdjük majd tömegesen lecserélni ezeket.
(Fotó: Tyler Casey/Unsplash)
Ez is érdekelhet: