Nemhogy nem zavarják a kirándulókat a szélkerekek, de sokan egyenesen lenyűgözőnek tartják őket.
Néhány döntéshozó ferde szemmel néz a hatalmas, akár 240 méter magas, esetenként 300 km/óránál is gyorsabban forgó szélturbinánkra, részben pont azért, mert hatalmasak.
„Miért jönnek az emberek a választókerületeinkbe? Mert gyönyörűek. Szívesen jönnek a turisták is, de higgyenek nekem, nem nap- vagy szélerőműparkok miatt” – fogalmazott meg egy tipikus véleményt tavaly a brit alsóházban Neil Parish akkori képviselő, egy befolyásos környezetvédelmi bizottság elnöke.
Hacsak nem mégis azok miatt mennek. Merthogy egyre gyakrabban kifejezetten ezeket a helyeket keresik fel a turisták.
Ma már számos cég szervez „szélerőműtúrákat” a kíváncsi kirándulóknak, akik szeretnék megérteni, hogyan működnek a turbinák, mekkorák valójában, és egyáltalán milyenek is közelről.
Skóciában mountain bike-kal lehet túrázni egy szárazföldi szélerőműpark körül, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban pedig olyan hajós túrákat kínálnak, ahol közvetlenül a turbinák lapátjai alatt lehet elsiklani a vízen, Dániában pedig kisebb csoportok akár maguk is felmászhatnak egy-egy tengeri turbinára, persze szervezetten.
Szóval a világ nem egyszerű, és bár talán csak egy múló hóbortról van szó, azért turisztikai potenciál is lehet a szélerőművekben.
(Forrás: Bloomberg, fotó: Unsplash)
Ez is érdekelhet: