„Ne égess!”
A háztartási hulladék otthoni égetése szigorúan tilos Magyarországon. Ettől még teljesen általános, hogy a szemétdíj vagy a tüzelő árának megspórolása miatt műanyag palackok, csomagolóanyagok, PVC-padló darabjai, bútorlap, textil vagy vegyes összetételű hulladék kerül a tűzre a kályhában vagy a kertben.
Ezeknek az égetésekor a szálló por mellett az egészségre legártalmasabb égéstermékek közé tartozó policiklusos aromás szénhidrogének is nagy mennyiségben kerülnek a levegőbe, ezek erősen rákkeltők, sőt a születendő gyermekek egészségét is maradandóan károsíthatják.
A Főpolgármesteri Hivatal közleménye szerint jól mutatja a probléma súlyosságát, hogy
Magyarországon az egészségügyi kockázatok között a nyolcadik helyen szerepel a légszennyezettség, szorosan a dohányzás, a magas vérnyomás, a nem megfelelő étrend és az elhízás mögött.
Nagyjából évi tízezerre tehető azok száma, akik a szállópor-szennyezéshez kötődő betegségekben halnak meg, és csak Budapesten évente sok száz, idő előtti haláleset köthető kifejezetten a levegő szállópor-szennyezettségéhez.
Indokolt tehát, hogy a fővárosi önkormányzat, a Budapesti Közművek, a Levegő Munkacsoport és a Humusz Szövetség Ne égess! címmel felvilágosító kampányt indít a háztartási hulladék égetésének megelőzésére.
A fővárosi önkormányzat Zöld Budapest néven lakossági tanácsadó irodát nyitott, ahol tanácsot adnak a helyes fűtési technikákról, a komposztálásról, és tájékoztatnak a levegőminőség javítását célzó hazai és uniós pályázatokról. Az irodában a lakástulajdonosok teljes körű információt kaphatnak lakásuk energetikai felújításával kapcsolatban.
Az önkormányzat mindezeken felül kiegészítő mérésekkel vizsgálja a budapesti légszennyezettséget. A Levegő Munkacsoport a légszennyezésről és a megfelelő fűtési módokról nyújt tájékoztatást, a Humusz Szövetségnél pedig a hulladékcsökkentésről és a helyes komposztálásról lehet hasznos információkat kapni.
A hulladékgazdálkodási szabályokkal kapcsolatban a hivatal szerint a legfontosabb, hogy tilos háztartási vagy bármilyen egyéb hulladékot otthon, a kályhában, vagy kint, a kertben égetni. Az avar és egyéb kerti zöldhulladék kitűnően komposztálható a kert egy sarkában. A zöldhulladékból így kis odafigyeléssel jó minőségű komposztot nyerhetünk, amellyel táplálhatjuk növényeinket.
(Forrás: Főpolgármesteri Hivatal)
Ez is érdekelhet: