Szeptember 29. az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem világnapja. Pár egyszerű trükkel sokat tehetünk azért, hogy kevesebb étel vesszen kárba.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

Miközben közel 800 millió ember éhezik a Földön, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) jelentése szerint 2022-ben a világ elképesztő mennyiségű, 1,05 milliárd tonna élelmiszert pazarolt el, ami fejenként átlagosan 132 kilogrammot jelent.

A hulladék 60%-a a háztartásokból származik (évente 79 kg/fő), 28%-a a vendéglátásból és közétkeztetésből, míg 12%-a a kereskedelemből. Tehát az ENSZ szerint a pazarlás legnagyobb része a háztartásokban történik, ahol naponta több mint egymilliárd adag étel landol a kukában.

Magyarországon szerencsére javuló tendencia látszik, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai alapján az elmúlt 2022-re fejenként 59,9 kilogrammra csökkent az élelmiszerhulladék mennyisége (2016-ban ez még 68 kg/fő/év volt).

Ha már ma, azaz szeptember 29-én van az élelmiszer-veszteséggel és -pazarlással kapcsolatos tudatosság nemzetközi napja, azt is elmondjuk, mit lehet tenni az élelmiszer-pazarlás ellen.

A Nébih kutatása szerint a pazarlás fő oka legtöbbször a figyelmetlenség és a nem megfelelő tervezés. A háztartások tagjai gyakran elfeledkeznek egy-egy ételről, vagy túl sokat vásárolnak, főznek, így az étel megromlik. Tehát...

  • A tudatos vásárlás és tárolás sokat segíthet abban, hogy kevesebb étel végezze a kukában.
  • A heti menü előzetes megtervezése is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy csak annyi élelmiszert vegyünk, amennyire valóban szükség van.
  • A helyes tárolás is kulcsfontosságú: a hűtőt érdemes 4 °C körüli hőmérsékletre beállítani, és a first in, first out elv szerint rendezni, vagyis az előbb lejáró ételeket előre, látható helyre tenni a polcokon. Alapvetően hasznos, ha a zöldségek a zöldséges rekeszbe, a tejtermékek a középső polcra, a húsok pedig a leghidegebb részre kerülnek.
  • Sokféle élelmiszer – például a kenyér, a gyümölcs vagy a készételek – biztonságosan lefagyasztható, így hónapokig eltartható.
  • A főzésnél segíthet, ha inkább kisebb adagokat készítünk, és szükség esetén pótoljuk, így kevesebb maradék keletkezik. Ha mégis megmarad étel, azt érdemes új fogásokba beépíteni – például a sült húsból szendvicsfeltét, a rizsből rakott étel készülhet. Fontos azonban, hogy az újrafelhasználás mindig az élelmiszerbiztonsági szabályok betartásával történjen: a romlás jeleit mutató ételt soha ne használjuk fel.

(Forrás: LG, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Felborult a Föld egyensúlya: kilenc létfontosságú folyamat közül hét már nem biztonságos

Az emberiség egyre távolabb sodródik a biztonságos működés határától.

Lassan, de véglegesen tűnik el a földgáz Európa energiarendszeréből

Nem is kellett hozzá az orosz–ukrán háború, Európa energiarendszeréből már több mint egy évtizede kiszorulóban van a földgáz.

Jégkorszaki fosszíliák segíthetnek megérteni a globális felmelegedés hatásait

Megjósolhatók a klímaváltozás következményei a törékeny sarkvidéki ökoszisztémákra nézve.

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

Kiszáradó Velencei-tó: nem vízhiány van, hanem alkalmazkodási válság

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
35% Argentína
20% Franciaország
13% Spanyolország
10% Anglia
0% Brazília
23% Egy másik válogatott
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket Horvátország minden régiójában
Hirdetés