500 méter magas, 170 kilométer hosszú várost terveztek Szaúd-Arábiába. A tervnek számos praktikus vonása van, de sokaknak nem tetszik, és nem csak esztétikailag.
Meghökkentő várost terveznek Szaúd-Arábiában: egy 170 kilométer hosszú vízszintes felhőkarcolót, amiben nincsenek utcák vagy autók, csak két gigantikus tükörhomlokzat, belül meg zöld teraszok, zöld közösségi terek, tehát egy mesterséges oázis. A projekt aláhúzza Mohamed bin Szalmán koronaherceg modernizációs törekvéseit, a Line nevű város mégis roppant bizarr.
Egy 500 méter magas, 200 méter széles, 170 kilométer hosszú monstrumról beszélünk, ahol kilencmillió ember élne.
Többek szerint a falat alkotó épület akadályozza majd a környéken vándorló állatok mozgását vagy a vizek folyását, azaz jelentősen (és károsan) befolyásolja a környezetet, továbbá kérdés, hogyan hat majd az elképesztő méretű, összesen 170 négyzetkilométeres üvegfelület a sivatagban.
Miközben a projektnek számos praktikus vonása van – például a kompakt városok legkompaktabbika lenne, ahol minden fontos szolgáltatás öt percen belül elérhető, és ami emellett emissziómentes is –, a FIG Projects nevű független építészeti lap meglehetősen éles kritikát mondott róla.
„Hová mennek a radikálisok és a látnokok meghalni (egy zsíros csekkel)?”
– kezdődik a FIG Facebook posztja. Aztán olyanokat írnak, hogy
- „sok Los Angeles-i építész filmiparhoz való közelsége jobb látványterveket eredményez – ha nem is jobb építészetet”
- „a tükörrel borított felhőkarcoló milliónyi lakója egyszerű ablakpucoló lesz”
- és még odamondanak a tervet jegyző Morphosis építészirodának is, amely a FIG szerint „a 2005-ös Pritzker-díja óta nem tervezett semmi érdekeset”.
Te laknál a Line-ban?
A Line-ról bővebben a Rakéta.hu oldalon olvashatsz.
(Fotó: NEOM Development)
Ez is érdekelhet: