3D nyomtatással készült teljes mértékben újrahasznosítható ház az Államokban – és többet remélnek tőle puszta környezetvédelemnél.
Nagyrészt fűrésztelepről származó farostból és biogyantából készítettek 3D-nyomtatott, teljes mértékben újrahasznosítható családi házat az egyesült államokbeli Maine Egyetemen.
A BioHome3D nevű, 56 m²-es házat négy modulban nyomtatták ki, majd a helyszínen szerelték össze, mindössze fél nap alatt. A villanyszerelési munkák röpke két órát vettek igénybe, vagyis a nyomtatástól számítva egy munkanap alatt megvan a ház.
A nyomtatási idő valamivel hosszabb, ám a cél, hogy az is két napra csökkenjen, így a nulláról az átadásig három nap alatt elkészülhet majd egy-egy ilyen családi ház.
Vonzó a gyorsaság, és az is, hogy a ház közel száz százalékig újrahasznosítható, ám más előnye is van: a projekten dolgozók szerint a technológia enyhíthet a munkaerőhiányon, és a lakhatási válságon is.
A nyomtatott ház ugyanis olcsóbb a hagyományos technológiával épülteknél, márpedig Maine államban mintegy húszezer lakásra volna szüksége az alacsony jövedelműeknek.
„Sokan nem tudnak Maine-be jönni dolgozni vagy lakni, mert nem találnak megfizethető otthont – magyarázta a projekt egyik vezetője. – Tudom, nem lehet mindenkinek nyomtatni egy házat, de ez is része lehet a megoldásnak.”
A BioHome3D-ben az amerikai stílusú nappali-étkező-konyha mellett egy-egy háló- és fürdőszobát alakítottak ki. Azért jegyezzük meg, hogy ez a ház is beton talapzatot kapott, és mivel prototípus, jelenleg nincs piaci ára, amit össze lehetne hasonlítani a maine-i viszonyokkal.
Ez is érdekelhet: