Elkezdődött?

A gazdasági válsággal és az évek óta tartó szárazsággal küzdő Tunéziában vízkorlátozásokat vezettek be, ami azt jelenti, hogy

az állami vízszolgáltató este 9 és hajnali 4 óra között elzárja a vizet, a mezőgazdasági minisztérium pedig megtiltotta a víz öntözési felhasználását, valamint betiltották az autómosást is.

A WWF (Természetvédelmi Világalap) környezetvédő szervezet észak-afrikai irodavezetője, Dzsamel Dzsridzser ezzel kapocsolatban elmondta, hogy

„mindezt már a hetvenes években előrejelezték, de senki soha semmit nem tett. A (2011-es) forradalom után a dolgok rosszabbra fordultak, az egymást követő kormányok pedig csak ígérgettek”

Tunéziában a víztározók töltöttsége becslések szerint 30%-kal elmarad a kívánt mennyiségtől, a Szidi Szálem-i tározó, amely a többek között Tunisz vízellátását is biztosítaná, alig 16%-os telítettségen áll. Mindezek hátterében igazából két dolog áll:

  • Tunézia vízellátásának régóta fontos része a csapadék, az évek óta tartó szárazság miatt azonban egyre kevesebb eső esik, s az előrejelzések szerint pedig 2050-re legalább további négy százalékkal csökkenhet az évi csapadékmennyiség – a mezőgazdászok szakszervezetének egyik munkatára katasztrofálisnak nevezte az aszályt, és elárulta, hogy az idei év gabonatermése várhatóan a tavalyi egyharmada lesz csupán.
  • Problémát jelent a vízellátórendszer infrastruktúrája is, elsősorban a csövek elöregedése – a WWF szerint a szivárgás miatt a meglévő vízmennyiség mintegy 30 %-a tűnik el, mielőtt a csapokba kerülne.

Bár a vízhiány a háztartásokat is súlyosan érinti – Hajszem Házil tuniszi lakos a sajtónak nyilatkozva elmondta, az utóbbi két-három hétben már tapasztaltak vízkorlátozásokat, hozzátéve, hogy alig pár óra is nagyon nehéz víz nélkül –, a nehézségek leginkább a mezőgazdasági szektort sújtják, amely az ország vízfogyasztásának 75%-áért felelős.

A vezetés a probléma megoldását új kutak létesítésében, szennyvíztisztításban, valamint a tengervíz sótalanításában keresi, mindezek azonban nem nyújtanak rövid távon megoldást a válságra.

(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Levideóztak egy eddig ismeretlen állatot a Csendes-óceán 8300 méteres mélységében

Ez lehet a világ legmélyebben élő állata, amit sikerült megörökíteni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Azonnal építünk ennek a gyönyörű lánynak egy hóembert

További cikkeink a témában