A csodakamrában nincsenek szabályok: afféle házi kiállítás, amire jó ránézni, a darabjai általában nem keverednek, de együtt jól mutatnak, és elárul valamit a személyiségedről.

Csak pislogtunk nagyokat, amikor az ArtKraft felhívta a figyelmünket a wunderkammerre. Aztán kiderült, hogy tudat alatt már nekünk is van – merthogy pofonegyszerű, és klassz dolog berendezni egyet. No de mi is ez?

Wunderkammer, azaz csodakamra. Egy olyan bútordarab, ahol különleges tárgyak gyűjteményével kerülünk szembe. A wunderkammer elnevezés a német, míg a cabinets of curiosities az angolszász nyelvterületen terjedt el a tizenhatodik századtól kezdve. Bármelyik megnevezést is használjuk, a lényeg:

egy kivételes összeállítással kerülünk kapcsolatba, amely a maga sajátos módján mesél a gyűjtő világról alkotott felfogásáról.

A 16–18. században a múzeumok előfutárjai voltak a wunderkammerek. Az uralkodók és arisztokraták wunderkammerjei reprezentációs, esztétikai funkciót töltöttek be, a humanizmus és a tudomány korai művelői pedig inkább gyakorlati, tudományos céllal alakították ki gyűjteményüket. Nem is szekrények voltak ezek kezdetben, hanem szobák, ahol a tanulás és a szórakozás összekapcsolása volt az elsődleges cél.

A wunderkammerek a 21. században visszanyerték népszerűségüket, ügyes újraértelmezések révén egy nagy adag váratlan látvánnyal lepik meg a szemlélődőt.

Ma már nemhogy szoba, de komplett szekrény sem feltétlenül kell hozzá. Elég lehet egy üresre letakarított polc, üveges vitrin vagy akár egy asztal, ahová csak a mi szabályaink szerint kerülnek tárgyak. A lényeg, hogy a szemlélőnek betekintést engedjen.

Ezt leszámítva a modern wunderkammernél nincsenek szabályok: anatómia, herbáriumok és mindennapi használati tárgyak: minden jó hozzá! De mi van, ha nem elégszel meg egy üres polccal és rajta a kedvenc dekortárgyaiddal? Akkor állhat az a középpontban, és kiegészítheted az ArtKraft kincsesbányájából.

„Minden wunderkammer a szekrénnyel kezdődik – írják. – Válassz egy 1940-es évekbeli fémvitrint, vagy sokfakkos régi fiókokat, amiket falra is lehet szerelni! Ne félj az ipari vagy vintázs daraboktól, a kopott megjelenés csak fokozza a wunderkammered varázsát!”

A tárolóba aztán kerülhet antik csecsebecse, de modern kori apróság is: kerámiafigurák, vintázs telefonok, látványos ékszerek, gyerekjátékok, retró vázák.

„Ha a természetben sétálsz, szedj száraz terméseket, kagylókat, madártollat vagy kéregdarabot, akár együtt is csodásan mutatnak! Kaktuszgyűjteményed van? Vagy egy pici Pilea növényed? Nosza, rakd bele!

Ne feledd a régi fényképeket, antik nyomatokat sem, ezek a szekrényed hátára ragasztva kellemes hátteret adnak” – csillantja fel a lehetőségek tárházát az ArtKraft.

Olyan elemeket helyezz el egymás mellé, amelyek általában nem keverednek, de együtt jól mutatnak; vedd könnyedén, játssz, keverj, tényleg nincsenek szabályok – így a gyűjtemény összeállítása során te magad, a személyiséged is a wunderkammered része lesz! A fenti képek és tárgyaik pedig inspirációul szolgálhatnak ehhez.

Bútorok, kiegészítők, lámpák: @_artkraft
Növények: @pilea.projekt
Ékszerek: @_totemism_)

Ez is érdekelhet:

Dizájnercipőkből, cipőszobrokból és cipőkölteményekből nyílt kiállítás Pécsett

„Nő magas sarkúban, veszélyesebb, mint egy töltött fegyver.”

Bútort terveztek a füvezéshez

Egy bárszekrény egyaránt megmutatja és elrejti az alkoholt – és ezt teszi a 21. századi változata is a kannabisszal.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés