Nem minden zöldség szükségszerűen egészségesebb nyersen, vannak, amiket inkább főzve érdemes elfogyasztani.
Azt azért elmondhatjuk, hogy a zöldségek alapjába véve egészségesek nyersen, és bár a legtöbbjük feldolgozott formában vércukorszint-emelkedést válthat ki, azért vannak olyanok, amik hatása főzéssel jobban érvényesül – a zöldségek sejtfalaiban ugyanis számos tápanyag található megkötött formában, amik csak hő hatására szabadulnak fel, hogy aztán a szervezetben hasznosuljanak.
Sütőtök
A sütőtök mindenféle antioxidánst tartalmaz, többek között a béta-karotint, ami könnyebben felszívódik melegítés, főzés után.
Spárga
Spárgát alapból nem nagyon eszünk nyersen. Nem is baj, ugyanis főzés során felpuhul a sejtfala, ami azért jó, mert szervezetünk nemcsak megemészteni tudja könnyebben, de a tápanyagokhoz is könnyebben kinyeri – abban pedig bővelkedik (A-, B1-, B2-, B9-, C-, és E-vitamin, vas, foszfor, kálium).
Paradicsom
A paradicsomot is azért érdemes hőkezelni, hogy könnyebben tudjuk megemészteni, valamint olyan erős antioxidánst tudjunk kinyerni belőle, mint a likopin, ami csökkenti a rák kialakulását és a szívroham kockázatát. Egy hátulütője viszont van a paradicsom megfőzésnek, hatására a C-vitamin elveszti vitaminhatását, lényegében elbomlik – valamit valamiért.
Sárgarépa
Tudományosan bizonyított, hogy a főtt sárgarépa béta-karotin-szintje magasabb, mint a nyersé. A béta-karotin egyébként fontos, ezt ugyanis szervezetünk A-vitaminná alakítja, ami a látásban, a csontképződés és az immunrendszer szabályozásában vállal jelentős szerepet.
Gomba
Orvosok és táplálkozási szakértők úgy tartják, hogy a gomba nyersen lényegében nem is emészthető, és csak alapos hőkezelés hatására szabadulnak fel a benne található tápanyagok, a proteinek, a B-vitaminok, az ásványi anyagok, valamint számos olyan új vegyület, ami nem található más élelmiszerekben.
Spenót
A nyers spenótban a folsav, a C-vitamin, a niacin, a riboflavin és a kálium jobban elérhető, viszont a főzés növeli az A- és E-vitamin, a fehérje, a rost, a cink, a kalcium és vas hasznosulásának mértékét, valamint az olyan fontos karotinoidok felszívódását, mint a béta-karotin, a lutein és a zeaxantin.
(Fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: