Nem Photoshop, nem számítógépes grafika – akármilyen megdöbbentő, ez maga a valóság.

  1. 10 / 10

    Derweze, Türkmenisztán

    A szovjet mérnökök sok mindent elbarmoltak a kommunizmus hosszú évtizedei alatt, de talán egy baklövés sem sikerült annyira látványosan, mint „A pokol kapuja” néven is ismert kráter. 1971-ben Derweze környékén geológusok földgázmezőket készültek feltárni. Egy fúrótornyot húztak fel egy vélt mező felett, ám a talaj beszakadt, és egy hetven méter átmérőjű barlang tárult fel, amelyből dőlt a földgáz. A mérgező gázt begyújtották, mondván úgyis leég pár nap alatt, de nem így történt: a pokol kapuja 42 éve ugyanúgy lángol. De legalább jól néz ki.

  2. 9 / 10

    Nagy prizmaszerű forrás

    A világ első nemzeti parkja az amerikai Yellowstone, amelynek ritkaságszámba menő kincseit 1872 óta csodálhatja meg a nagyérdemű. A számtalan fantasztikus geológiai képződmény egyike a 90 méter átmérőjű Nagy prizmaszerű forrás, amelynek kénes vizét a benne élő ásványi lerakodások, mikroorganizmusok, algák teszik ilyen varázslatosan színessé. A világ harmadik legnagyobb forrása percenként 2100 liter 70 Celsius-fokos vizet bugyog fel a mélyből.

  3. 8 / 10

    Retba-tó, Szenegál

    A Retba-tó rózsaszín vízéről nevezetes, ezt a meglepő árnyalatot pedig a benne lakó Dunaliella salina algáknak köszönheti. Az állóvíz a száraz évszak idején a legrózsaszínebb. A víz sótartalma igen magas, szinte lehetetlen elsüllyedni benne, a helyiek számára pedig további jó hír, hogy ez a sómennyiség még egy kisebb sóüzemet is képes eltartani, munkát adva pár szerencsésnek.

  4. 7 / 10

    Berry Head Arch, Kanada

    A különleges boltív annyira tökéletesnek tűnik, hogy emberi beavatkozásra lehet gyanakodni, pedig itt minden a természet műve. A kanadai Új-Fundlandban található ívhez meglehetősen nehéz eljutni: ez a régió eleve a világ végén van, de a Berry Head Arch még annál picit messzebb: Port Kirwantól egy közel hét kilométeres, kacskaringós, gyakran szakadékok szélén futó ösvényen lehet elérni.

  5. 6 / 10

    Kőerdő, Kína

    Ezek nem megkövesedett fák, bár kétségtelenül úgy néznek ki. Valójában mészkőformációkat látunk, amelyeket az eső és a szél formált fa alakúra, sok ilyen oszlop együtt pedig egy kőerdő illúzióját kelti. A Jünnan tartományban található egyedülálló látványosság 2007 óta a világörökség része. Senki sem vitatja a döntés jogosságát, az biztos.

  6. 5 / 10

    Chand Baori, India

    3500 lépcsőből áll az indiai Abnahari faluban található furcsa építmény, amely az időszámítás előtti VIII. században épült. A 13 emeletes lépcsőrendszer harminc méter mélyre vezet le, és ezekkel a méretekkel a legnagyobb az ilyen jellegű indiai vízlelőhelyek között. A mélyben ugyanis egy víztározó található, a lépcsők pedig azért hasznosak, mert bármekkora is a vízszint, könnyen folyadékhoz lehet jutni. Több filmben is használták díszletként, legutóbb például a Sötét lovag – A felemelkedés című opuszban.

  7. 4 / 10

    Richat-képződmény, Mauritánia

    Az afrikai Mauritániában található természeti jelenség az egyik legtitokzatosabb földtani képződmény, ugyanis a keletkezését illetően a tudóstársadalom a mai napig nem állt elő egy olyan elmélettel, amelyet egyöntetűen elfogadtak volna. A kör formájú képződmény 48 kilométer átmérőjű, és különböző anyagú – mészkő, ásványok – körökből épül fel. Az űrhajósok által tájékozódási pontnak használt Richat-képződményt „A sivatag szemének” is nevezik.

  8. 3 / 10

    Mount Grinnell, Egyesült Államok

    A montanai Gleccser Nemzeti Parkban található Grinnell-hegy szerencsés fekvésének köszöneti hírnevét, ugyanis a reggeli napfény a földrajzi viszonyok miatt a 2600 méteres hegyet narancssárga ragyogásba borítja, míg a mellette fekvő Wilbur- és Allen-hegyek árnyékban maradnak. Ilyen az, amikor a természet irányítja a reflektorfényt.

  9. 2 / 10

    Son Doong barlang, Vietnam

    A modern tudomány csak 1991-ben fedezte fel a Hegyi folyó barlangot, miután egy helyi halász jelentést tett róla a hatóságoknál. Egy angol barlangkutató expedíció 2009-ben tárta fel a gigantikus földalatti rendszert. Gyorsan világossá vált, hogy a Son Doong ötször akkora, mint a korábban Vietnam legnagyobb barlangjának tartott Phing Nha. Később a pontos méretekre is fény derült, így az öt kilométer hosszú, kétszáz méter magas és százötven méter széles Son Doong nem csak Vietnam, hanem a világ legnagyobb barlangja is egyben.

  10. 1 / 10

    Gulfoss, Izland

    Izland állandó vendég világanzix sorozatunkban, amiben nincs semmi meglepő, elvégre a vulkanikus szigeten ipari mennyiségű átlagon felüli látnivaló akad. Itt van például a Gulfoss-vízesés, ahol a Hvítá folyó két lépcsőben harminc métert zuhan. Télen egészen drámai látványt nyújt, ráadásul ha egy bizonyos szögből nézzük a természeti jelenséget, akkor pontosan úgy fest, mintha a folyót egész egyszerűen elnyelné a föld.

    Tovább:
    A legfrissebb cikkekhez

    A rovat többi cikkéhez
    A Föld leggyönyörűbb tájaihoz

    (Forrás: Buzzfeed)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

AI-kvíz: gyönyörű magyarországi helyeket jellemzett a gépi intelligencia, rájuk ismersz?

Lekordonozták a Halászbástyát, most már csak pénzért lehet nézni a Dunát

További cikkeink a témában