Az észak-olaszországi Dolomitok kősziklái között rejtőzik a világ egyik legkülönösebb és legtitokzatosabb háza, a Buffa di Perrero.

Néha szeretnénk elvonulni a mindennapi nyűgök elől, mindenkinek szűksége van egy kis nyugalomra, csendben relaxálni. De ilyenkor kezd el ugatni a kutya az utca túloldalán, füvet nyírni a szomszéd, labdát pattogtatni a felettünk lakó és persze ilyenkor kezd el beszivárogni a lucskos káposzta szaga, amit Klára néni rotyogtat a másodikon, valamint jó eséllyel megérkezik a kukásautó is.

Nos, mindez nem történhet meg a Buffa di Perreróban, a házban, melyet közel 3000 méter magasan húztak fel egy hegycsúcs oldalában, konkrétan a sziklafalba.

A vityilló nagyjából 100 éve épült, még az első világháború idején, és nem azért, hogy valamelyik tábornok el tudjon vonulni a világ zaja elől, hanem komoly stratégiai szándékkal.

Olasz katonák, amikor az osztrák–magyar sereg ellen harcoltak a Dolomitoknál, úgy gondolták, okos ötlet lenne oda építeni egy menedéket azzal a céllal, hogy ott tárolják a rejtett tartalékaikat, mivel a zord vidék mindkét fél számára komoly kihívást jelentett.

De emellett fedezéket is nyújtott, meg tudtak itt pihenni, elrejtőztek az ellenség és az időjárási viszontagságok elől. És közel sem mellékes módon stratégiai előnnyel is járt, hiszen ráláttak az egész környékre. Ezt a titkos menedéket sikerült egy olyan helyre felhúzni, ezáltal úgy elrejteni, hogy csak kötélhágcsókon volt megközelíthető.

A nevét pedig egy Carlo Buffa di Perrero nevű ezredesről kapta, aki kifejezetten az alpesi régióban vezette egységét.

Mindmáig rejtély, hogyan építettek egy ilyen extrém helyszínre egy házat, pláne az 1900-as évek elején. A legvalószínűbb verzió az, hogy a hegycsúcsról ereszkedtek le köteleken, és így szállították a nyersanyagokat az építkezéshez.

Elhelyezkedése miatt csak tapasztalt hegymászók látogathatják meg a Buffa di Perrerót, de még nekik is igen megterhelő feljutni oda. Van egy útvonal, a Sentiero Ferrato Ivano Dibona, ahol el lehet jutni a különös objektumba, de még a profiknak is hosszú órákba telik.

Ha viszont feljutsz, akkor két dologra számíthatsz: a kőből és fából épült ház belseje szinte tök üres, mindössze pár szék és láda várja a látogatókat. Ellenben a kilátás egészen lenyűgöző lehet, na meg a fíling, hogy alattad három kilométer mélység van, miközben ücsörögsz a verandán.

2022 októberében az olasz állam úgy döntött, rendbe hozzák a híres épületet, amihez mélyen a zsebükbe nyúltak. A Hatodik Alpesi Regiment katonái az extrém helyzetekre felkészült ácsokkal karöltve alig két hét alatt felújították Buffa di Perrerót. Nekik könnyebb dolguk volt, hiszen az anyagokat helikopterrel szállították fel. A ház alapja kapott egy betonbiztosítást, az ablakok pedig üveget.

Annyira érezte a helyi túrákat szervező Club Alpino Italiano a hely hangulatát, hogy a Dolomitok egy másik pontján ők is építettek egy Buffa di Perrero-klónt, ami egy tucat túrázó átmeneti elszállásolására és pihentetésére alkalmas.

Szóval az eredeti házba nem is tudsz feljutni, egy ugyanolyanba még meg is szállhatsz, ami vélhetően örök élmény.

(Források: Newsmedia, Telex, nzherald.co.nz)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Van egy sziget, ami madártávlatból pont úgy néz ki, mint egy ujjlenyomat

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés