Hafizullah 'Akbar' Kohistani a polgárháború sújtotta országban kalauzol kalandvágyó külföldieket. Nincs könnyű dolga.

Hafizullah 'Akbar' Kohistani egykor az afgán nemzeti hadseregben szolgált, később dolgozott az afgán logisztikai és turisztikai szervezetnél dolgozott tíz évet, később, 2017-ben alapított a meg saját vállalkozását, az Afghanistan Tour Services-t.

A cégnek van saját Facebook-oldala, de Kohistani letiltotta róla minden családtagját, hogy ne sodorja őket veszélybe, ugyanis sokaknak nem tetszik, hogy külföldieket, és főleg nem muzulmánokat hoz az országba. Biztonsági okokból afgán júzereket nem is enged a Facebook-oldalra.

– A családom folyamatosan veszélyben van – mondja Kohistani. – Sokszor kapok halálos fenyegetéseket, főleg, mert külföldiekkel üzletelek. De próbálom nekik elmagyarázni, hogy ezek nem katonák, hanem egyszerű, jó szándékú turisták.

A fenyegetések egy része olyanoktól érkezik, akik tálibnak, vagy az ISIS tagjának vallják magukat, így Kohistani kicsit tart is attól, hogy az országban a tálibok ragadják magukhoz a hatalmat.

Sajnos ezeknek az embereknek teljesen mindegy, hogy katonákról vagy turistákról van szó, nekik a lényeg, hogy külföldiek.

A Glasgow-i Andy McGinlay 2015-ben vette igénybe Kohistani szolgáltatásait. Itt éppen a Kabul melletti hegyekben fényképezték le.

McGinley az 1920-as években épült Darul Aman palota romjai előtt.

Ez a MÍG a Hamid Karzai Nemzetköz Repülőtér közelében látható Kabulban.

Egy alkalommal Afganisztán harmadik legnagyobb városában, Heratban jártak, amikor Kohistanit öt férfi vette körbe. Kiabálni kezdtek vele, hogy külföldieket mert vinni egy mecset közelébe.

– Ha mecsetbe viszem a turistákat, mindig feszült vagyok, mert tudom, hogy ez idegesíti a helyieket.

Ilyen helyzetben igyekszem nyugodtan beszélni a helyiekkel – akkor is, ha veréssel fenyegetnek – aztán igyekszem a lehető leggyorsabban elhagyni a helyet.

2001 óta sok turista nem jár a polgárháború sújtotta országban: 2018 szeptemberéig mindössze négy kuncsaftja volt, majd decemberig érkezett még öt. A turisták között volt német, angol, olasz, orosz, amerikai, osztrák, bolgár, holland és ukrán.

A legtöbb ország külügyi szervei nem ajánlják az utazást Afganisztánba. A magyar külügy sem kivétel.

A terrorfenyegetettség – az egyes konfliktusok változó intenzitása mellett – világszerte továbbra is jelentős. A szélsőséges ideológiák fennmaradása - és több helyütt térnyerése –, bizonyos csoportok, és főként a fiatalság körében tapasztalható radikalizáció az erőszakos cselekedeteknek olyan megnyilvánulásaihoz vezet, amelyek nem csak a konfliktusok résztvevőire, hanem a polgári lakosságra, a turistákra, a külföldi munkavállalókra nézve is reális veszélytjelentenek. Különösen nagy az ilyen erőszakos cselekmények veszélye az akut válsággócokban (a Közel- és Közép-Kelet, Afganisztán, Pakisztán, Észak- és Fekete-Afrika bizonyos térségeiben), de olyan övezetek/intézmények is célpontok lehetnek, ahol a terrorcselekmények figyelemfelkeltő hatása különösen nagy.

Kohistani nem hibáztatja a helyieket, mert szerinte a média hangolja őket a külföldiek ellen. Azt is hozzáteszi, hogy az afgánok többsége barátságos, és soha egy üzletfelének sem esett bántódása.

– Tudjuk melyik tartomány melyik részét érdemes elkerülni, és ilyen helyekre nem megyünk. A turistáknak pedig be kell tartani néhány egyszerű, de fontos szabályt.

– Úgy érzem, hogy az a feladatom, hogy megmutassam a hazánk igazi arcát, és azt, hogy ez a nép békét, haladást és jólétet szeretne.

(Forrás: Daily Mail)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Így néz ki egymás mellett a világ 25 legnagyobb tava

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés