Mintegy 2800 évvel ezelőtt történt.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) kutatói bejelentették, hogy a Jeruzsálemben folyó ásatásokon a 2800 évvel ezelőtti, Bibliából ismert földrengés* nyomaira bukkantak a régészek:
a város néhány épületében is törött cserépedényeket és a pusztulás más jeleit találták a tudományos kormeghatározás szerint egy olyan korból, amelyben nem törtek hódítók a városra, és nem történt semmiféle erőszakos történelmi esemény sem.
Some 2,800 years ago, a powerful #earthquake hit the Land of Israel. Now, for the first time, #archaeologists found evidence of the event in #Jerusalem, in the City of David National Park, the Antiquities Authority (IAA) announced Wednesday.https://t.co/xHPl1P4vdf
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) August 4, 2021
* A Biblia több helyen is említi a 2800 évvel előtti földrengést. Ámosz próféta így kezdi első könyvét:
„Ámosz beszédei, aki a tekóai pásztorok közé tartozott. Ezt látta Izráelről Uzzijjának, Júda királyának és Jeroboámnak, Jóás fiának, Izráel királyának az idejében, két évvel a földrengés előtt.”
„Akkor meneküljetek a hegyek szakadékaiba, mert a hegyek között a szakadék Ácalig ér. Úgy fussatok, ahogyan Uzzijjának, Júda királyának az idejében futottatok a földrengés elől! Mert eljön az ÚR, az én Istenem, szentjeivel együtt” – áll Zakariás próféta könyvének 14. fejezetében is.
Az ásatásokat vezető két régész, Joe Uziel és Ortal Chalaf elmondta, hogy meglepte őket, amikor egy i.e. 8. századi rétegben a pusztulás nyomaira bukkantak, merthogy Jeruzsálem folyamatosan fennállt egészen a körülbelül 200 évvel később bekövetkezett babiloni pusztításig.
„Megkérdeztük magunktól, hogy mi okozhatta ezt a drámai pusztítást ebben a rétegben. A Bibliában Ámosz és Zakariás könyveiben megjelenő földrengés éppen abban az időben történt, amikor ez a feltárt épület Dávid városában** összeomlott.”
** Jeruzsálem legrégibb lakott része és a város legfontosabb régészeti lelőhelye. Az egykori, ókori Jeruzsálem eredeti magjának feltételezik.
A földrengés után a romok tetejére újra építkeztek, megőrizve annak nyomait. Ezt a házat a babilóniai hódítók i.e. 586-ban elpusztították, de az ekkor létrejött maradványok új épületek alapjául szolgáltak évszázadokkal később.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: The Jerusalem Post, MTI, fotó: Getty Images)