Forgalom negyed évszázada nincs, de legalább már az aknákat felszedték.
Roman Rebroek fotós nemrégiben ellátogatott Abháziába, ahol elhagyatott településeket és épületeket fotózott. A Grúziához tartozó, de Oroszország által támogatott szakadár pszeudoállam az 1990-es évek eleje óta igazi konfliktuszóna. A világnak ebben a cseppet sem békés szegletében található a Szukhumi Babusara Repülőtér.
Ez a repülőtér az 1960-as években épült, amikor Grúzia még a Szovjetunió része volt.
Az 1990-es évek első felében kitört abháziai háború óta nem használják, pedig fénykorában évi 5000 fő is érkezett ide, főleg nyáron, hiszen a Fekete-tenger strandjai elérhető közelségben voltak a reptérhez.
A háborúban azonban a reptér súlyos károkat szenvedett, és az elmúlt 25 évben nem is nyúltak hozzá, megállt itt az idő, semmi sem mozdul.
Abházia tisztázatlan státuszú terület a Kaukázusban. 1992 óta de facto független állam, azonban függetlenségét csak Oroszország, Nicaragua, Venezuela, Vanuatu és Nauru, valamint a szintén vitatott Dnyeszter Menti Köztársaság, Dél-Oszétia és Hegyi-Karabah ismeri el. A többi állam Grúzia részének tekinti (Dél-Oszétiával együtt).
Egy használaton kívüli Yak 40-es pihen az egyik kifutópályán. Érdekesség, hogy ez a gép repítette a Szovjetunió egykori külügyminiszterét, és Grúzia egykori elnökét, Eduard Sevarnadzét 1993-ban erre a reptérre.
A fegyveres konflitus során a reptér területét elaknásították, ám 2003-ban a HALO Trust, egy aknamentesítésre specializálódott szervezet megtisztította a létesítményt és környékét.
A reptér civilek számára megközelíthetetlen, de Rebroek katonai asszisztenciával bejutott a lezárt területre.
Oroszország ugyan elismeri Abházia függyetlenségét, de egy nemzetközi egyezmény tiltja, hogy a repülőgépei leszállhassanak a reptéren. Úgy fest, hogy a Szukhumi Babusara Repülőtér a következő 25 évben sem fog semmi változni.
(Forrás: Business Insider)