Tudod melyik városban készült a hűtőd vagy a klímád? És melyik az a kínai kikötőváros, ami akkora, mint Róma vagy Montreal?

Kína szédítő sebességgel fejlődött az elmúlt évtizedekben, ennek az egyik kísérőjelensége, hogy számos város valódi metropolisszá nőtte ki magát – olyanok is, amelyekről nem hallunk napi szinten Európában. Vagy nem hallunk egyáltalán.

Foshan például már közel 7,5 milliós város, csaknem akkora, mint Hongkong, de a hírekben nemigen szerepel.

És persze távolról sem ez az egyetlen példa, elvégre a másfél milliárdos ország 60 százaléka városokban él, és több mint 130, legalább egymilliós városa van.

 

Guiyang

Miután a lakosság jelentős része keleten, dél-keleten él, hatalmas fejleszthető területek vannak az ország többi részén, a kormány ezért rengeteget költ infrastruktúrára. Sokszor a frissen nagyra hízott városok a globális gazdaságban is fontos szerepet töltenek be, mint a 3,5 milliós Guiyang is. Az egykori ipari város közel 600 kilométerre van a tengerparttól, ezzel együtt miután tudatosan átformálták az IT-szektor kiszolgálására, most olyan cégeknek van ott irodája, mint a Foxxcom vagy a Microsoft. Ezzel együtt a város első metróját csak 2027-ben tervezik átadni.

Wuxi

A Sanghaj és Nanking között félúton lévő Wuxi is már 3,5 milliós, azaz nagyobb Athénnál. Innovációs és kutató-fejlesztő központ, ahol világcégek (Hitachi, Volvo, Astra Zeneca) működtetnek laboratóriumokat, és ahol 2005 óta 21 felhőkarcoló épült.

Ningbo

Rómáról és Montrealról nyilván hallottál, Ningbóról pedig nyilván nem, holott ugyanakkora mindhárom, és az utóbbiban 4,2 millióan laknak. Kikötőváros, a világ egyik legforgalmasabb kikötőjével, az Egy Övezet Egy Út program egyik fontos állomása.

Foshan

És a bevezetőben említett Foshan? Egy óriási iparváros, több mint háromezer gyárral. Ha 2014 után vásároltál légkondit vagy hűtőt, 50 százalékos eséllyel ebben a városban gyártották.

Jinan

Jinan mára 5,6 milliós város, ami ugyan rengeteg, de cserébe úgy fejlesztik a várost, hogy roppant sűrűn lakott részeket hatalmas parkok váltogatják, ezzel Kína egyik legzöldebb városa.

Szóval talán csak most hallottál először ezekről a városokról, de el tudjuk képzelni, hogy pár év múlva egyikük-másikuk már szélesebb körben is ismert lesz.

Ez is érdekelhet:

Gigantikus betonkorongok Párizs elővárosában, amit csak sajtnak neveznek

Az Arènes de Picasso épület küldetése a szegénység felszámolása lett volna, helyette később az Éhezők viadala forgatási helyszíne lett.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Van egy sziget, ami madártávlatból pont úgy néz ki, mint egy ujjlenyomat

További cikkeink a témában