Semmiképp ne vigyük haza őket.

A Magyar Madártani Egyesület közleménye szerint hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja, ilyenkor gyakran lehet találkozni magányosnak tűnő fiókákkal.

A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva, sokszor hangosan csipogva hívják magukhoz etető szüleiket.

A látszat ellenére azonban ezek a fiókák nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak, ezért szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros, ha haza visszük őket.

Mi, emberek nem tudjuk megtanítani a fiókákat a túlélésükhöz nélkülözhetetlen viselkedési formákra, ráadásul a szülők által hordottnál sokkal gyengébb minőségű élelemmel táplálva maradandó egészségkárosodást is lehet okozni nekik.

Mit kell tenni?

Az ilyen helyzetben az a legjobb megoldás, ha a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva a legközelebbi bokor alá helyezzük. A hazai madárfajok nem szagolnak, így az érintésünk nem okoz problémát. Leszakadt fiókás fészek, viharos időben kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás a szülők segítése a pórul járt fiatalok vesszőkosárba telepítésével, és ágak közé helyezésével.

MTI; kiemelt kép: Getty Images

Ez is érdekelhet:

A bibliai Salamon király volt az első hajómágnás

Egy brit történész több mint 10 éve kutatja a Salamon-rejtélyt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Koreában van egy elhagyatott síparadicsom, amit az olimpia sem tudott megmenteni

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés