Ha Pest környékén kirándulnál, van egy új célállomás kőhajításnyira a Budai Tájvédelmi Körzettől.
Felújították az utóbbi évekre már nagyon rossz állapotba került Árpád-kori romtemplomot Töknél: ez lett a ROM Vándor program első állomása, ahová érdemes ellátogatni egy kirándulás alkalmával, már csak azért is, mert egyáltalán nincs messze, Zsámbék mellett, a Budai Tájvédelmi Körzet szomszédságában.
A 13. századi romtemplomot – a népnyelvben: rossztemplom – a Market önkéntes, társadalmi felelősségvállalási tevékenysége részeként hozták helyre:
a környéken összegyűjtött eredeti kövek felhasználásával megerősítették a középkori falakat, rendezték a templomrom környezetét, és megteremtették annak kétirányú megközelíthetőségét.
Az ötvenmillió forintból helyreállított, különleges atmoszférájú szakrális emlékhely már látogatható, várja is a turistákat és zarándokokat.
A ROM Vándor program legfőbb célja építészeti örökségeink újrafelfedezése, megóvása és népszerűsítése, többek között azok felkutatásával, szakszerű helyreállításával, valamint a romemlékek környezetének megújításával.
A vállalás első állomása a töki helyszín, a program több mint száz romemlék feltérképezésével és mintegy ötven bejárásával kezdődött, amelyek után tizenkét műemléket jelöltek ki.
A felújításnál olyan minőségű munkára törekedtek, amihez „legalább huszonöt évig nem kell hozzányúlni”, mondta Scheer Sándor, a Market vezérigazgatója, akinek közel száz kollégája vett részt önkéntes munka keretében a töki templomrom megújításában.
A ROM Vándor program második helyszíne az aszófői Kövesdi templomrom lesz, ennek már előkészítik a munkálatait.
Szántóföld a rom körül
A Töki Romtemplom története nem túl ismert. Írásos emlékek alig maradtak a majd nyolcszázéves egyházi épületről, illetve a közelében felépült középkori faluról. A török hódoltság idején teljesen elnéptelenedett ez a vidék, ami a templom sorsát is megpecsételte. A funkcióját és közösségét vesztett épület állapota folyamatosan romlott, a pusztuló rom csendes tanúja volt az évszázadoknak. 2000-ben régészeti feltárásokat végeztek a területén, amit részleges felújítás követett, az állagromlást viszont ez sem állította meg teljesen, ráadásul a romemléket teljesen körbevevő magántulajdonú szántóföld is egyre közelebb került a falakhoz, lehetetlenné téve annak megközelítését. Az állagmegóvás mellett mindezeket rendezni kellett, hogy a rom ne merüljön végleg feledésbe.
A romtemplomról készült már csillagfényes time-lapse videó is:
(Fotó: ROM Vándor program)
Ez is érdekelhet: