Miközben az amerikai színészek és a forgatókönyvírók éppen sztrájkolnak többek között a mesterséges intelligenciának a filmgyártásban történő felhasználása miatt, a Disney most olyat lépett, ami valószínűleg olaj lesz a tűzre.

Valahol várható volt, hogy előbb-utóbb átfogó sztrájkra kerül sor Hollywoodban, hiszen az Álomgyár legnagyobb stúdiói – különösen a világjárvány után – a profitmaximalizálás jegyében elkezdtek nem annyira tekintettel lenni a művészekre. Különösen a forgatókönyvíróknak lett elegük abból, hogy a százmilliós produkciók felett diszponáló producerek beléjük törölték a lábukat, majd miután májusban sztrájkot hirdettek, július közepén a színészek is csatlakoztak hozzájuk.

Ez komoly leállást okoz a filmgyártásban, hiszen a sztrájkba beleálló Színészek Céhének mintegy 160 000 amerikai aktor a tagja. A munkabeszüntetés fő oka az volt, hogy a legnagyobb stúdiók elkezdték átszövegezni a kreatívokkal és a művészekkel kötött szerződéseket a költségcsökkentés jegyében, ami a sztrájkolók számára már csak azért is vérlázító lépésnek tűnt, mert mindeközben a stúdiófőnökök változatlanul dollármilliókat tesznek zsebre. Különösen a Disney vezére, Bob Iger csípheti a szemüket, hiszen ő kerekperec kijelentette, hogy míg a rendezők céhével meg tudtak egyezni, a forgatókönyvírók és színészek követelései szerinte irreálisak, és ennek pusztító következményei lesznek a pandémia miatt még mindig lábadozó filmszakmára. Ez még nem minden, ugyanis

Iger szégyenteljesnek nevezte a munkabeszüntetést, miközben ő maga idén 27 millió dollárt keres, így ezek a jelzők egészen biztosan nem temették be a kiásott lövészárkokat.
Bob Iger, a 27 millió dolláros (per év) ember

A helyzet mielőbbi rendezését a Deadline cikke sem segítette elő, melyben meg nem nevezett stúdiófőnököket idéztek belsős forrásra hivatkozva. Állítólag az egyik ilyen fejes azt találta mondani, hogy ők akár addig is kitartanak, míg a sztrájkolók annyira le nem gatyásodnak, hogy elveszítik az otthonaikat. Nos, nem túl diplomatikus szavak, melyekre válaszul Ron Pearlman jól el is küldte a búsba az illetőt egy Twitterre feltöltött videóban a következő szavakkal:

Azt kívánod családoknak, hogy éhezzenek, miközben te kibaszott 27 millió dollárt keresel évente úgy, hogy nem alkotsz semmit? Légy óvatos, te fasszopó. Légy nagyon óvatos, mert ezek azok a dolgok, amik felkavarják a szart!

Egyúttal szépen meg is fenyegette az illetőt, célozva arra, hogy tudják, kiről van szó, és tudják, hol lakik, hozzátéve, hogy nagyon sokféleképpen el tudja veszíteni az ember a házát. Mivel pedig éppen Bob Iger az, aki idén 27 millió dollárt tehet zsebre, nem nehéz kitalálni, kinek címezte a dühös színész a szavait.

Szóval nem szép ez a sztori. A sztrájk még mindig tart és egyelőre nem is tűnik úgy, hogy a felek megegyezésre jutnának, már csak azért sem, mert a napokban robbant a hír, hogy

a Disney felállított egy 11 fős munkacsoportot, melynek az lesz a feladata, hogy kitalálja, a cég mely divízióiban tudnák hasznosítani a mesterséges intelligencia alapú megoldásokat.

Mindezt úgy, hogy közben a forgatókönyvírók egyik legnagyobb nevesített aggálya az, hogy a nagy stúdiók nem igazán akarnak a jövőben embereket alkalmazni a szkriptek megalkotása során, azokat inkább megíratják a ChatGPT-hez hasonló robotokkal. A munkacsoport egyelőre még szakembereket toboroz, de a hírt kiszivárogtató források szerint a Disney már keresi a kapcsolatot a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégekkel.

Ha ez így folytatódik tovább, még az is előfordulhat, hogy jövőre hollywoodi stúdiófilmek híján kénytelenek leszünk európai alkotásokra jegyet váltani a mozikban. Állunk elébe!

(forrás: Reuters, főkép: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Hamarosan Angelina Jolie-val is összefuthatsz Budapesten

A színész-rendezőnő 13 év után tér vissza Magyarországra.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés