Nincsenek már olümposzi magasságokban lévő, elérhetetlen istenségek, legfeljebb drágábbak és olcsóbbak: a legnagyobb sztárok is kaphatóak privát haknira, néha meghökkentő helyeken. De két-három kivétel is akad.
Sosem árt egy jó kis mellékjövedelem, ezt pedig nemcsak a keményen dolgozó kisember tudja, de olyan sztárok is, mint Beyonce, Rod Stewart vagy Andrea Bocelli. A New Yorker készített egy összeállítást a popsztárok nem publikus fellépéseiről, azok történetéről.
„Régen ezek a fellépések a vállalati rendezvények nosztalgiázós partijainak számítottak, ma viszont virágzó üzletet jelentenek Hollywoodban” – írja a lap, megjegyezve, hogy a C.A.A. tehetségkutató ügynökség tavaly mintegy hatszáz privát előadást ütött nyélbe, és a teljes ügyfélköre nyitott a hasonló rendezvényekre.
Szóval nem az a kérdés, hogy ki kapható ilyesmire, inkább az, hogy mennyiért.
Beyoncé tavaly 24 millió dollárért énekelt egyet Dubajban, ehhez képest Rod Stewart potom 1,25 millió dollárért vállalt egy estet Las Vegasban. „Rod már nem tud annyi mindent csinálni, mint fénykorában, ezért elvállal ilyesmiket” – mondta Glenn Richardson rendezvényszervező, aki lefoglalta Rod-ot a Kia vegasi céges eseményére.
Megy tehát mindenki: Sir Rod Stewart mellett két másik brit híresség, akiket szintén még Erzsébet királynő ütött lovaggá, Sir Paul McCartney és Sir Elton John. De álljon itt egy random lista, akik szintén csináltak hasonlót: Sting, Andrea Bocelli, Jon Bon Jovi, John Mayer, Diana Ross, Maroon 5, Black Eyed Peas, OneRepublic, Katy Perry, Eric Clapton.
Ahogy a New Yorker írja, jóval egyszerűbb összeszedni azokat, akik nemet mondanak: Bruce Springsteen, Taylor Swift, és ki tudja milyen okokból az AC/DC.
És persze előkerült mindenféle sztori is. Például a privát estek piacának saját slágerlistája. Nemrég a Billboard beszámolt egy meg nem nevezett New York-i ügyfélről, aki hatmillió dollárt fizetett egyetlen számért: az Eagles-nek perkált le ennyit, hogy élőben előadja nekik Hotel Californiát. A lista másik végén Springsteen szerepel, aki a Rolling Stone magazin szerint 250 ezer dollárt adott volna egy rajongó, ha motorozni megy vele, de ő visszautasította ezt.
Ezek azonban csak kiszivárgott esetek, mert tipikusan gondos titoktartás mellett zajlanak a privát bulik, mind a megrendelők, mind a sztárok igénylik a titoktartási szerződést, és igyekeznek tiltani a fotózást és social media megjelenéseket. Egyiküknek sem érdeke ezekről beszélni. Amikor Beyoncé honorja kiszivárgott, egy rutinos menedzser, Adam Harrison azt mondta: „Ez a rémálmom. Most valószínűleg emelik majd az árakat.”
Régebben nagyobb kockázatot jelentett a sztároknak rábólintani egy-egy hasonló felkérésre, sokan tartottak attól, hogy nevetségessé válnak, de ma már ez nem igazán jellemző. Azért vannak cikis esetek: 2013-ban Jennifer Lopezt a Kínai Nemzeti Petróleum Társaság bérelte fel egy türkmenisztáni fellépésre, aminek a végén a Happy Birthday, Mr. President dalt énekelte Gurbanguly Berdimuhamedow türkmén elnöknek.
Miután kikerült erről egy videó, Lopez szóvivője igyekezett megnyugtatni a rajongókat, hogy „ha Lopez tudott volna bármilyen emberi jogi problémáról, nem vállalta volna el a fellépést”. A Human Rights Foundation becslése szerint Lopez legalább tízmillió dollárt kaphatott azért, hogy „kelet-európai és oroszországi szélhámosoknak és diktátoroknak” énekeljen. Az alapítvány elnöke, Thor Halvorssen pedig epésen azt kérdezte: „Mi lesz a turné következő állomás? Szíria?”
(Forrás: New Yorker, fotók: GettyImages)
Ez is érdekelhet: