Egy sokkoló videóval jelentkezett a Fővárosi Vízművek. Csoda, hogy nem történt tragédia.
Egy január végi csőtörésről számolt be most a Fővárosi Vízművek, mégpedig azzal a címmel, hogy Amikor még a legrégebbi „szakik” is megdöbbennek. A Facebookra egy videót tettek fel a csőtörésről, valamint egy hosszabb posztban mesélik el, mi történt.
„Tudjuk, hogy sokszor sokan nem értik, miért nem sietünk azonnal egy utcai vízfolyást megszüntetni, vagy miért tart olyan sokáig egy csőtörés megjavítása, egy munkagödör eltüntetése. Bár munkatársaink mindig mindent megtesznek, hogy a lehető leghamarabb állítsák helyre a vízszolgáltatást, néha váratlan események jönnek közbe.
Ilyen volt január 22-én a Citadella sétányon történt csőtörés.
Ahogy vízveszteség-elemzőink fogalmaztak, az elmúlt 22 évben, amióta a csoportjuk létezik, ehhez foghatót még nem láttak.
A történet tényleg nem volt mindennapi! Kezdve onnan, hogy a sérült cső szégyenlősen rejtőzködött, folytatva azzal, hogy elképesztő mennyiségű vizet „fogyasztott el”, egészen addig, hogy szinte egy új barlangot vájt a hegy gyomrába.
Diszpécsereink nem értették, hová tűnik el óránként 100 köbméter víz a Kelenhegyi út - Somló köz környezetében, úgy, hogy utcai vízfolyásról egyetlen bejelentést sem kaptunk. Akusztikus műszerekkel, érintőmikrofonokkal, talajmikrofonokkal, kamerával igyekeztek kollégáink egy 3,6 kilométeres szakaszon megtalálni, hol lehet a sérülés. Zárásokkal szűkítették egyre kisebb területre a lehetséges hibahelyet, de a legkisebb csobogás sem utalt vízelfolyásra. Végül a kiszakaszolás csak meghozta az eredményét:
a 110 éves, 200 mm átmérőjű öntvény vezetékből tört ki egy 3 méteres szakasz két darabban, és a 2 400 m³ kizúduló víz bemosott egy feltételezett barlangba 140 m³ sziklás altalajt! 6 m mély és az út alá 6 m szélességben benyúló kráter keletkezett.
Szerencse, hogy a Citadella építkezése miatt naponta többször is itt közlekedő, megrakott teherautók alatt nem szakadt be az út!
Külön köszönet azoknak a kollégáinknak, akiknek 24 óra sikerült felderíteniük és kijavítaniuk a hibát, ami kimagasló teljesítmény, ha figyelembe vesszük a terület méretét és adottságait, valamint a csőtörés jellegét.
Amit a videón láttok, nem egy vízesés, hanem maga a csőtörés:”
Ez is érdekelhet:
(Fotó: illusztráció)