Nem mindig jó csak úgy simán besétálni a tengerbe: a halott hullámok valóban léteznek, és jobb elkerülni őket.

Halott hullám, felhasadt hullám vagy angolul rip current. Ritka jelenség, és nehéz felismerni, de komoly bajba sodorhatja a tengerben fürdőzőket. A különös természeti jelenséget Kárpáti Zoltán, a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium igazgatóhelyettese osztotta meg a közösségi médiában, de léteznek róla bemutató videók is.

Jobb esetben a halott hullám esetén piros zászló lobog a strandon, tehát tilos a vízbe menni. Miután a jelenségről sokan nem is hallottak vagy nem ismerik fel, a tengeren pedig első ránézésre semmi különös nincs (értsd: nincs vihar), nehéz megérteni a piros zászló okát.

Mi is ez a jelenség tehát? Ahogy az angol neve is utal rá, inkább egy áramlat: a fehér tarajú hullámok közt megbújik egy üres, csendes terület; a lenti képen a két vízszintes nyíl közti terület egy halott hullám.

A halott hullám egy nagyon erős áramlat, amely nem engedi, hogy visszaússz a partra, hanem nagy erővel a tenger belseje felé húz.

A fenti videó alatt egy kommentelő leír egy esetet, amikor fiatalon, nagyon magabiztos úszóként egy ilyen áramlat besodorta a tengerbe, majd amikor visszanézett, nem értette, hogyan kerülhetett ilyen messze a part. Elkezdett visszafelé úszni, de semmit nem haladt előre, és erre nem tudta a magyarázatot. Pánikba esett, fogyott az ereje, majd hirtelen meglátott tőle balra, mintegy 25 méternyire egy másik úszót, aki kényelmesen tempózott. Odaevickélt az irányába, a hátára feküdt, és lábtempókkal haladt a part felé, mert már csak erre maradt energiája. Szerencsésen partot ért, elmondta a családjának a történteket, akik szintén nem értették, mi történt. Az egész nagyon gyorsan zajlott, és ha történetesen nincs ott a másik úszó, akkor valószínűleg nem tudott volna kijutni a partra. Azóta másként tekint a tengerre, és azt írja:

„Soha ne becsüld túl az erődet, és soha ne becsüld alá a tengert! Nincs könyörület.”

Kárpáti is azt tanácsolja, hogy ha elsodorna egy halott hullám, ne állj ellen, hanem kövess egy egyszerű szabályt: durván a parttól száz méterig tart a hatása, nagyjából addig viheti el az úszót! Ne ess pánikba, ne küzdj, spórolj az erőddel! Amint úgy érzed, csökken az ereje, kezdj el úszni a parttal párhuzamosan! Ha ez sikerül, és a víz már nem húz vissza, indulj a egyenesen a part felé – ezek a hullámok már arra terelnek!

És a fentiekből következik, hogy gyereket SOHA ne hagyj a vízben, hiába sekély, és hiába tud úszni!

A halott hullám nemcsak egyetlen áramlatból állhat, de előfordul, hogy másik csatornán, nem pontosan a partra merőlegesen húz befelé a tenger. Ezt még nagy rutinnal sem könnyű kezelni, a lényeg tehát, hogy figyelj oda, légy tudatos, és ne ellenkezz a tengerrel!

(Fejléckép: Halott hullámra figyelmeztető tábla, fotó: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Közvetlen közelről videózták le, ahogy hatméteres hullámok csaptak le Hawaii lakott területére

A hirtelen érkező vízáradat otthonokat öntött el és autópályákat árasztott el.

90 méteres hullámokat okozott a brutális erejű tongai vulkánkitörés

A szokatlanul erőteljes esemény a Föld minden egyes pontján – még Magyarországon is – érzékelhető volt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában