A szokatlanul erőteljes esemény a Föld minden egyes pontján – még Magyarországon is – érzékelhető volt.
Még januárban kitört egy tenger alatti vulkán, a Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apaia a Csendes-óceán nyugati részén fekvő Tonga-szigetek térségében. A tűzhányó hamufelhője 20 kilométeres magasságba tört fel, hatalmas robaját – ami a második világháború idején Hirosimára ledobott atombomba robbanásánál mintegy 500-szor erősebb volt – pedig még több mint ezer kilométeres távolságban is hallották, sőt, a fellépő légköri nyomáshullám körbeérte a Földet, vagyis a Föld minden egyes pontján – még Magyarországon is – érzékelhető volt.
BREAKING: Satellite image captures Tonga's Hunga volcano erupting
(Source: @US_Stormwatch) pic.twitter.com/VolrJs7Gfi
— The Spectator Index (@spectatorindex) January 15, 2022
A vulkánkitörés miatt szökőárriadót is elrendeltek. Ha egyáltalán felmerülne benned a kérdés, hogy ez mennyire volt indokolt, arra a Bath-i Egyetem friss kutatása adja meg választ. A rendelkezésre álló adatokból ugyanis sikerült kiszámolniuk, hogy
a szokatlanul erőteljes esemény 90 méteres hullámokat okozott, ami kilencszer nagyobb volt a 2011-es fukusimai cunami hullámainál.
Azért ezzel kapcsolatban a kutatók megjegyzik, hogy a 2011-es hullámok pusztítóbbak voltak, mivel a szárazföldhöz közelebb alakultak ki.
(Forrás: eurekalert.org, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: