Március közepére általában már tavaszias az idő – kivéve persze akkor, amikor a megbolondult időjárás éppen havat küld a nyakunkba –, és ez a szabadba csábít mindenkit. De nem idén, ugyanis esősnek ígérkezik március tizenötödike, mondunk ezért egy olyan programot, amivel fedett helyen kulturálódhatsz. A nemzeti ünnepen több tucat múzeum ingyen látogatható, ezek közül ajánlunk egy párat.

Magyar Nemzeti Múzeum

Nem is kezdhetnénk mással, mint a Nemzeti Múzeummal, hiszen a magyar történelem első és egyben legátfogóbb gyűjteményének otthont adó épület az események egyik helyszíne volt 1848-ban, a hagyomány úgy tartja, itt szavalta el Petőfi Sándor a Nemzeti dalt. Magyarország történelmét az államalapítástól a kommunista rendszer hanyatlásáig követheted végig, és mivel hivatalos megemlékezést is tartanak itt, egy kis tömegre azért számítanod kell.

Magyar Nemzeti Galéria

1848-ban a Nemzeti Múzeumnál tízezresre duzzadt tömeg Budára vonult, és miért ne tennél így te is, hiszen a várban találod a Magyar Nemzeti Galériát. A gótikus szárnyasoltárok, a középkori és reneszánsz kőtár és az aktszobrok kiállítása akkor is tartogat érdekességet, ha úgy gondoltad, hogy nincs affinitásod a művészetekhez. A galériában olyan festők műveit nézheted meg, mint Rippl-Rónai József, Csontváry Kosztka Tivadar, Szinyei Merse Pál és Zichy Mihály.

Szépművészeti Múzeum

A magyar és egyetemes művészet történetét a Hősök terén lévő múzeumban találod, amelynek százezer műkincse az ókortól a 18. századig ad képet a művészet fejlődéséről. Az ókori egyiptomi, görög és római kincsek, valamint a gótika, a reneszánsz és a barokk festészete és szobrászata hosszú időre képes lekötni, és maga az épület is figyelemreméltó a reneszánsz csarnok freskóival és az impozáns román csarnok gazdag dekorációjával.

Hadtörténeti Intézet és Múzeum

1918-ban jött létre a Hadtörténeti Múzeum, de saját épületet csak később kapott, a budai várban a klasszicista stílusú Ferdinánd-laktanya nyugati szárnyát alakították át erre a célra. A második világháborúban a gyűjtemény kétharmada elpusztult, de még így is rengeteg relikviát találsz itt, ami 1848-hoz kötődik, fegyvereket, zászlókat, egyenruhákat. Azért is érdemes megnézned, mert úgy tudni, hogy a múzeumnak hamarosan ki kell költöznie az épületből.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Nem hagyhatjuk ki a Petőfi Irodalmi Múzeumot, ami a magyar irodalom tárgyi emlékeit mutatja be, és ami 1957 óta a budapesti Károlyi-palotában működik. Ha már jártál itt, akkor is érdemes újra elmenned, mert 2022-ben felújítás miatt bezárt a múzeum, és 2023-ban új állandó Petőfi-kiállítással nyitott újra a költő születésének kétszázadik évfordulójára. Március 15-én egész nap programokkal készülnek, és a Nemzeti dal kézirata is itt található ám!

Reptár Szolnoki Repülőmúzeum

Ha egy kicsit is érdekelnek a repülőgépek, akkor érdemes elugrani Szolnokra, ahol muzeális hadirepülőgépek és helikopterek mellett a repülés történetének emlékei várnak. Jó tudni, hogy rossz idő esetére fedett része is van a gyűjteménynek, és mivel egy modern múzeumról van szó, az interaktív elemek sem maradnak el. Például szimulátoron próbálhatod ki, hogy milyen vadászgéppilóta lennél, ami azért elég menő.

Duna Múzeum

A hetvenes években alapított vízügyi múzeum még nem hangzik túl vonzónak, az Esztergom belvárosában, a főkáptalan épületében lévő korábbi tárlatot egyébként 1998-ban az épület restaurálása miatt bontották le. A megújult belső terekbe pedig már sokkal érdekesebb, folyamatosan bővülő interaktív kiállítást álmodtak meg, ahol a gyerekek (és felnőttek) izgalmas vizes játékokon keresztül fedezhetik fel, mennyire fontos kincse életünknek a víz.

Vasarely Múzeum

A magyar származású Victor Vasarely még életében rendelkezett róla, hogy műveit a budapesti gyűjteménynek adományozza, amely 1987-ben a jelenlétében nyílt meg az óbudai Zichy kastélyban. A huszadik század egyik legjelentősebb művészének zseniális alkotásait március 15-én ingyen nézheted meg, és ha épp nem Budapesten vagy, akkor jó tudnod, hogy a művész szülővárosában, Pécsen is működik egy Vasarely-múzeum.

Magyar Természettudományi Múzeum

Az ország legnagyobb természetrajzi gyűjteménye már az 1800-as évek elejétől gyarapodik, és a kilencvenes évek óta már nem a Nemzeti Múzeumban, hanem a Ludovika területén, az egykori lovarda felújított épületében nézheted meg – amíg el nem költöztetik. A 22 méteres, háromtonnás bálnacsontváz, a 13 ezer literes akvárium koralljai és az ásványkiállítás 140 kilogrammos kvarckristálya nemcsak a gyerekeket fogja ámulatba ejteni.

Néprajzi Múzeum

Az egykori Felvonulási tér kockaköves parkolójának helyére épült Néprajzi Múzeum az intézmény történetének első olyan otthona, melyet direkt erre a célra szántak. Az izgalmas tetőkerttel tervezett épületben elfelejthetjük a régivágású múzeumok merev világát, hiszen interaktív, közösségi és csendes terek is várnak. A századfordulós Budapest ötvenöt négyzetméteres makettjét is érdemes megnézni.

Ez is érdekelhet:

Pixelhomlokzat és az agyféltekék működése alapján berendezett kiállítás

Pixelhomlokzat, kiterjesztett valóság, és az agyféltekék működése alapján berendezett kerámiakiállítás – öt különlegesség a Néprajzi Múzeumról.

Mennyit tudsz március 15-ről? Ebből a forradalmi kvízből kiderül

Hoztunk egy kvízt, amellyel tesztelheted, mennyire élesek a sulis ismereteid.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés