Világvégefilm képregényből, túsztárgyalás, gyilkos románc és gyilkos munkakultúra, valamint bunyó minden mennyiségben – pénteken kezdődik a Koreai Filmfesztivál.

Huszonnégy friss dél-koreai filmmel és közönségtalálkozókkal vár a 16. Koreai Filmfesztivál október 13. és 20. között Budapesten. Premier előtt látható az Oscar-esélyes Előző életek, ami majd csak jövőre kerül magyar mozikba. A fesztivál vendége lesz Park Ha-sun, A királyi ház titkai világsztárja is.

Gyász, függőség, haza

A fesztivál nyitófilmje, a lengyel filmiskolát is végzett Kim Hee-jung Hová mennél? című 2023-as alkotása, amelyben a rendező korábbi filmjeihez hasonlóan egy súlyos életeseménnyel, pontosabban az abból fakadó megváltozott valóságészleléssel foglalkozik. A történet egy hirtelen tragédia következtében megözvegyült nő gyászfolyamatát meséli el a tagadástól az új távlatok megtalálásáig. A filmet a 24. Jeonju Nemzetközi Filmfesztivál zárófilmjeként vetítették. A fesztiválon a film rendezőjével, Kim Hee-junggal és főszereplőjével, Park Ha-sun színésznővel személyesen is találkozhatsz.

Hová mennél?

A koreai mozi kiemelkedő képviselőit bemutató Arcok szekcióban a rendező két másik filmjét is láthatod. A Séta a hóban egy alkoholista küzdelmét mutatja be, aki egy apáca segítségével próbál józan maradni, és akivel szokatlan tudatállapotokban közelednek egymáshoz. A filmet többek között a Karlovy Vary-i és a Göteborg Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába is beválogatták. A hovatartozással küzdő, húsz év után külföldről hazatérő, frissen elvált nő történetét elmesélő Egy francia asszony pedig három évvel ezelőtt a Busani Nemzetközi Filmfesztivál díjnyertes alkotása lett.

Koreai Bud Spencer, túszdrámák és az első koreai keresztény mártír

A legújabb koreai kasszasikereket bemutató Friss szekcióba dél-koreai zenés romantikus vígjáték (Gyilkos románc) és igaz történeten alapuló akció-thriller is került (Túsztárgyalók) is került. Az utóbbi film alapjául az a 2007-es afganisztáni túszdráma szolgált, amelyben egy dél-koreai misszionárius csoportot ejtettek foglyul a tálibok.

Emberrablós történettel szolgál A királyság titkai Netflix-sorozat rendezőjének legújabb filmje, a Váltságdíj is, amelyet a koreai Mission: Impossible-ként emlegetnek.

A válogatásból nem marad el a legújabb bunyós-zsarus akció-krimi sem, a Büntetlenül – Halálos csapdában, amelyben

a koreai Piedone, Ma Dong-seok, nyugati művésznevén Don Lee alakította Ma nyomozó csap szét az alvilágban.

További Koreában most futó akciófilmek és romantikus drámák mellett ebben a blokkban szerepel Szent Kim Andrásról, az első koreai katolikus papról és egyben az első koreai keresztény vértanúról szóló történelmi dráma, A születés is, amelyből Korea védőszentjének életútját ismerhetik meg a nézők.

Énhatárok, hatalmi viszonyok, alternatív valóságok

A minden évben egy speciális témára összpontosító Fókusz válogatásba idén olyan különböző műfajú filmek kerültek, amelyek mindegyike arról szól, hogy miként bánunk egymással, akár családban, akár munkahelyen.

Itt tekinthető meg a munkahelyi kizsákmányolás kritikusok által sokat dicsért tanulmánya, az Egy újabb lány, amely nemcsak a Koreai Filmkritikusok Szövetségének díjait söpörte be, hanem a Cannes-i Filmfesztivál első koreai zárófilmje is lett. A stresszes ázsiai munkakultúrát vizsgáló filmet egy valós öngyilkosság alapján írták.

Az anya és lánya mérgező kapcsolatát boncolgató Két nő összezárva című dráma a Szöuli Nemzetközi Női Filmfesztiválon, a Busan Nemzetközi Filmfesztiválon és a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon is lelkes fogadtatásban részesült.

Előző életek

Ebben a szekcióban, Budapesten először láthatja a közönség az Oscar-esélyes Előző életek-et is, amelyet az idei Sundance Filmfesztivál és a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában is vetítettek.

Analitikus pszichológia animációban és világvégefilm képregényből

A filmtörténeti érdekességek, független, művész- és rövidfilmek blokkja, az Extra idén öt olyan lebilincselő rövidfilmet, köztük egy animációt kínál, amelyek máshol biztosan nem hozzáférhetőek a hazai közönség számára.

A fesztivál zárásaként a Dél-Koreában két hónapja bemutatott Beton utópia katasztrófa-thrillerjével a világégésben egyszerre kiéleződő konfliktusok és kiteljesedő kapcsolatok izgalmát élhetik át a koreai mozirajongók. A film egy webtoon, azaz koreai digitális képregény alapján készült. A műfajról a filmfesztivált szervező Koreai Kulturális Központ aktuális koreai képregény kiállításán többet is megtudhatsz.

Dupla közönségtalálkozó koreai női filmesekkel

Az idei fesztiválon két filmes alkotót is megismerhet személyesen a közönség. A Szöuli Művészeti Intézetben és a Lengyel Nemzeti Filmiskolában is tanult Kim Hee-jung rendezőnővel október 14-én, a nyitófilm főszereplőjével, Park Ha-sun színésznővel – aki A királyi ház titkai királynéjaként vált ismertté – pedig október 15-én találkozhatsz.

(Forrás, fotók: Koreai Filmfesztivál)

Ez is érdekelhet:

Óriási Rubik-kocka bukkant fel Szöul belvárosában

800 négyzetméteres falfestményen tartja a leghíresebb találmányát a kezében Rubik Ernő Dél-Korea fővárosában.

Már lehet sejteni, hogy mikor és hol vezetik be először a 6G-t

A tervek szerint Dél-Koreában, méghozzá 2028-ban.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Az antiszemitának bélyegzett Melissa Barrera csodásan néz ki meztelenül

További cikkeink a témában