Bevezettek egy új törvényt Dél-Koreában.

Egy új törvénynek köszönhetően minden, azaz nagyjából 52 millió dél-koreai azonnal egy-két évvel fiatalabb lett, miután ma (szerdán) hatályba lépett jogszabály értelmében a kelet-ázsiai ország is bevezeti a világ nagy részén használt nemzetközi életkorszámítási rendszert.

Eddig Dél-Koreában ugyanis úgy nézett ki az életkor meghatározása, hogy az ország polgárai születésükkor egyévesnek számítanak, amihez minden január 1-jén plusz egy évet adnak hozzá – ez például azt jelentette, hogy egy december 31-én született csecsemő rögtön kétéves lett, amint éjfélt ütött az óra. És (egyelőre még) van egy másikféle számítás is, ami nem egyéves kortól indít, hanem nulláról, amihez – ugyanúgy, mint a másik dél-koreai módszer esetében – minden év első napján egy évet hozzáadnak.

A hagyományos dél-koreai korszámítási módszer eredete nem világos, az egyik elmélet szerint figyelembe kell venni az anyaméhben töltött időt, ami azt a bizonyos kilenc hónapot egy évre kerekíti, más teóriák pedig egy olyan ősi ázsiai számrendszerhez kötik, ami nem ismerte a nulla fogalmát.

Miért a váltás? Az elmúlt években számos politikus részéről érte kritika a nemzetközi életkorszámítástól eltérő dél-koreai metódust, amiért szerintünk az a világ többi részéhez képest lemaradottnak tünteti fel a globális technológiai és kulturális hatalomnak számító országot.

Érdekesség, hogy az orvosi és jogi dokumentumok esetében az 1960-as évek óta már a globális szabványt alkalmazzák, míg minden más hivatalos nyomtatványok esetében viszont a hagyományos dél-koreai módszert használják.

(Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Megváltozott a Föld dőlése, annyi vizet szivattyúztunk ki bolygónk belsejéből

Tizenhét év alatt 2150 gigatonnányi vízről van szó, ami még az éghajlatváltozáshoz is hozzájárulhat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink