Mivel közeledik Michael Bay legújabb filmjének, a Rohammentő című akciómozinak a premierje, ezért kicsit az amerikai rendező körmére néztünk. Az Armageddon és A szikla rajongói ne akarjanak meglincselni minket! Nem azt mondjuk, hogy Bay összes filmje hulladék, de az biztos, hogy ez a tíz dolog nem könnyíti meg azt, hogy szeressük őket.

1. A képünkbe tolt amerikai zászló

Bad boys - Mire jók a rosszfiúk? (1995)

Igen, értjük, hogy Bay igazi patrióta, de azért a lépten-nyomon lobogtatott csillagsávos zászló meg az amerikai hadsereg felsőbbrendűségének állandó kihangsúlyozása is képes megfeküdni az ember gyomrát. Ami A szikla esetében még zavaró mellékzönge, az a Pearl Harbor – Égi háború esetében már emészthetetlen hazafias propaganda volt. Lehet, hogy ezeken a filmeken az amerikai mozikban olykor felharsant a nézők U-S-A skandálása, de mi itt a jó öreg Európában csak a szemünket forgattuk.

2. Reklámok mindenhol

A szikla (1996)

A product placement olyasmi, amit eltűrünk, de ha merőkanállal akarják letolni a torkunkon, akkor azért már hajlamosak vagyunk kikérni magunknak. A Bay-filmek mindig is arról voltak híresek, hogy egyáltalán nem próbálják meg ízlésesen a háttérbe pakolni a reklámokat. A szereplők kezében látható üdítőknek mindig jól leolvasható a márkajelzése, és a látványos pusztítás közben is úgy cikáznak a logók a vásznon, hogy csak kapkodjuk a fejünket.

3. Infantilis humor

Armageddon (1998)

Mondj egy csattanós egysorost Michael Bay bármelyik filmjéből! Nem megy, ugye? Nos, nem a memóriáddal van baj, a rendező tényleg nem ért a humorhoz. És nem arról van szó, hogy rendszeresen a forgatókönyvírói hagyják cserben, a rendezőt egészen egyszerűen nem érdekli a szövegelés, mert a pofázás valószínűleg szerinte csak a robbanásokról vonná el a figyelmet. Ha ennek ellenére is megy a poénkodás, az a legritkább esetben sül el jól, de ha mégis, az sem a rendező, hanem a szövegkönyv vagy a színészek érdeme.

4. Féldimenziós női karakterek

Pearl Harbor - Égi háború (2001)

Manapság különösen fontos lett a téma, hogy a filmekben a női szereplőket ne használják biodíszletként. Ha esetleg számodra ez nem is annyira fontos, akkor is feltűnhet, hogy Michael Bay alkotásaiban a női karakterek elképesztően hanyag módon vannak felgányolva a vászonra. Liv Tyler az Armageddon játékideje alatt csak aggódik és sír, a Transformers-filmek nőinek csak annyi a dolguk, hogy verjék vissza a fényt, A szikla pedig még ennyi lapot sem osztott a hölgyeknek.

5. Elnagyolt motivációk

A sziget (2005)

Észrevetted már, hogy a rendező filmjeiben minden szereplő egy egyenes vonalon halad előre? Karakterfejlődés, mint olyan, nem létezik, ha mégis, nagyítóval sem talál benne semmi életszerűt az ember. Sőt, a legnagyobb költségvetéssel megáldott – vagy inkább megvert – alkotásaiban igazából a legtöbb szereplő nem több egyszerű üres bábnál, ami különösebb személyiség nélkül megy előre a sztoriban a végkifejlet felé. Ha eddig a robbanásoktól nem vetted észre, legközelebb próbálj meg erre is figyelni.

6. Kőegyszerű történetmesélés

Transformers (2007)

Azt el kell ismernünk, hogy egy látványos akciófilmre nem feltétlenül a csavaros sztori miatt ül be az ember, de azért annál egy kicsit szeretünk többet kapni, mint hogy a főhős lelövöldözi az ellent, majd a végén a főellenséget, aztán elrobog a naplementébe. Persze, vannak üdítő kivételek, de Michael Bay műveinek többsége képtelen meglepetést okozni a nézőjének. Különösen a Transformers-filmek rendelkeznek olyan történetekkel, melyek még egy lövöldözős játék esetében is megmosolyogtatnák az embert.

7. Túltolt videoklip-esztétika

Pain & Gain (2013)

Ezen mondjuk nem szabad csodálkozni, hiszen Bay az 1995-ös Bad boys - Mire jók a rosszfiúk? előtt kizárólag videoklipeket és reklámokat rendezett. A pedigré tehát nyilvánvaló, de azért a jóból is megárt a sok, Bay pedig egyáltalán nem igyekszik, hogy megszabaduljon végre a káros berögződéseitől. A szinte vakítóan élénk színek, a sokszor indokolatlan belassítások, a zene olykor kifejezetten irritáló használata még 35 évvel később is megmérgezik emberünk munkáit. Filmjeinek képi világa annyira harsány, hogy még egy laikus is képes felismerni a keze nyomát.

8. A jó ízlés hiánya

13 óra: Bengázi titkos katonái (2016)

Az a jelenet megvan, amikor a Bad Boys 2. - Már megint a rosszfiúk című mozi két főszereplője egy hullaházban kutatnak az elrejtett drogszállítmány után? Az egyik holttest egy hatalmas mellű, gyönyörű nőé, amit úgy használ humorforrásként a film, hogy az egészen helytelennek érződik. Vagy amikor a Six Underground – Hatan az alvilágból első akciójelenetében ártatlan járókelőket vasalnak ki a hősök neonszínű sportkocsikban ülve? A Bay-filmekben bármikor szembejöhet egy-egy ilyen pillanat, ami kényelmetlen fészkelődést indukál a nézőtéren. Egy kamasz persze ezeken is tud röhögni, de az igényesebb nézőket azonnal megtámadja a szekunder szégyen.

9. Cserben hagyott színészek

Six Underground - Hatan az alvilágból (2019)

Alapesetben a színészvezetés lenne a rendező egyik legfontosabb feladata, de Bay legendás arról, hogy magasról tojik a filmjeiben szereplő aktorok szakmai igényeire. Az egyik leghírhedtebb sztori ezzel kapcsolatban a Transformers első részében szereplő Megan Foxhoz kötődik, aki elmondta, hogy a forgatás alatt Bay egyetlen utasítása az volt számára, hogy legyen szexi. Szó szerint ennyi. Ugyanennyit várt el Ben Afflecktől az Armageddon munkálatai során. Ezért hát, ha egy Bay-filmben jó alakítást látsz, ahhoz az égadta világon semmi köze nincs a rendezőnek.

10. Minden kreativitást nélkülöző akciókoreográfia

Rohammentő (2022)

Értjük, ha most az asztalra csapsz, amiért még azt is el akarjuk venni Bay-től, ami miatt híres lett Hollywoodban, de gondolj bele egy kicsit! Az igaz, hogy a rendező ért a látványhoz, hiszen a filmjei általában másról sem szólnak, de tényleg attól lesz izgalmas egy akciójelenet, hogy minden felrobban benne? Ha választanod kellene Michael Bay bármelyik mozija és egy tetszőleges Mission: Impossible-film között, melyik elé ülnél le inkább? Na ugye! Ismerjük be, hogy Bay legtöbb akciójelenete a bennünk élő gyermekhez szól, aki már attól is boldog, ha robbanásokat lát és a szeme előtt válik fémhulladékká néhány vagány sportkocsi. A mennybemenetelhez azért ennél sokkal többre van szükség.

Ez is érdekelhet:

A tíz legismertebb filmes mém és ami mögötte van

Jó esély van rá, hogy ezeket még akkor is ismered, ha soha nem nézel filmeket.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

A Sony húsvéti ajándéka egy ingyenesen megnézhető Pókverzum-rövidfilm

Már itt is van a Szegény párák rendezője új filmjének első kedvcsinálója

További cikkeink a témában