Nem vagyunk nagy rajongói a múlt héten mozikba került hőseposznak, de azt még szerintünk sem érdemli meg az alkotás, amit az egyik legnagyobb filmes szájton kap.

Az Internet Movie Database-ről, közismertebb nevén az IMDb-ről van szó, mely nemcsak a világháló legnagyobb filmes adatbázisa, de mivel a felhasználói szavazhatnak is az egyes alkotásokra egy tízes skálán, a közízlés tekintetében is reprezentatív – már ha nem kerül homokszem a gépezetbe.

A Most vagy soha! az oldalon valami irtózatos abúzust kénytelen elszenvedni.

Jelenleg 1,5 ponton áll, amiről még az is meg tudja állapítani, hogy a valósághoz – vagyis a film tényleges minőségéhez – nincs sok köze, aki nem is látta a filmet.

Ez már csak azért is így van, mert Lóth Balázs filmje már a premier előtt begyűjtött néhány száz egycsillagos szavazatot, vagyis nagyon sokan már látatlanban dobták rá a lehető legrosszabb pontszámot. A Player távol tartja magát a politikai állásfoglalás minden eszközétől, de erről a jelenségről képtelenség úgy beszélni, hogy ne érintsünk bizonyos politikai színezetű tényeket, amit most meg is fogunk tenni. A Most vagy soha! közel hatmilliárdos állami támogatásból készült, az alkotók között pedig produceri és forgatókönyvírói minőségben ott van Rákay Philip, közismert kormánypárti médiaszemélyiség. Ezen körülmények miatt az interneten ott várakozik ugrásra készen néhány ezer ember, akik miatt szinte képtelenség a műről kizárólag filmművészeti szempontok mentén úgy véleményt mondani, hogy ne akarná valaki pártpolitikával felhígitani a diskurzust.

Mi például ezzel a cikkel mondtuk el, hogy szerintünk siralmasan sikerült az alkotás...

Tíz piszkosul kínos magyar film, amitől megtámad minket a szekunder szégyen

A Most vagy soha! apropóján összeszedtünk még kilencet.

...és kisvártatva jött is egy email, amiben az egyik olvasó azt kérdezte tőlünk, melyik baloldali politikus rendelte meg az írást. Ahhoz természetesen már hozzá vagyunk szokva, hogy rendszeresen akadnak olyan olvasók, akik képtelenek a helyén kezelni egy kritikát, de politikai elfogultsággal eddig még nem vádoltak meg minket. Védekezni teljesen felesleges. Egyrészt nem akarunk bizonygatni semmit azoknak, akik szerint egy alkotás nem vizsgálható a körülményeitől függetlenül, másrészt pedig mi teljesen nyugodtan alszunk akkor is, ha a Most vagy soha! végül megtalálja a közönségét, akik igenis képesek élvezni az alkotást. (Aminek egyébként tényleg van legalább egy értékelhető komponense.)

Tehát a film nekünk nem tetszett, de azt természetesen még mi sem tartjuk reálisnak, ami az IMDb-adatlapján megy. A jelenség ráadásul a hétvége során eszkalálódott. Míg a bemutató utáni két napban még csak néhány száz véleményből állt össze a siralmas pontszám, a hétvége során több ezer voks érkezett a filmre, ami így két nap alatt 1,2 pontról 1,5-re szépített.

A leadott szavazatok eloszlásából nyilvánvaló, hogy az összesített pontszám köszönőviszonyban sincs a Most vagy soha! tényleges filmművészeti értékével.

A cikk írásának pillanatában 1600 felhasználó dobott tíz, 9800 felhasználó pedig egy csillagot a filmre, és azt még az elfogultak is beláthatják, hogy egyik szélső pontszám sem reprezentálja megfelelően a mozi minőségét. Ha a szavazatokat leszűrjük a magyar IP-címekről érkezettekre, az összkép még egy kicsit rosszabb, hiszen a magyarországi szavazók pontszámai alapján a film jelenleg 1,4-en áll.

A filmmel kapcsolatos online eszmecsere tehát jelenleg csak a legritkább esetben szól magáról a filmről, hiszen bárki is fogalmaz meg vele kapcsolatban véleményt, valamelyik tábor biztosan megpróbálja azt a politikai elfogultság vádjával hitelteleníteni.

Szomorú látlelet, de azért nem mentes a vicces fordulatoktól. Március 14-én például Steiner Kristóf egy ironikus bejegyzésben könyörgött a követőinek, hogy adjanak pozitív értékeléseket a Petőfi-filmre, mert ha ez így megy tovább, az alkotás el fogja venni a minden idők legrosszabb magyar filmje megtisztelő címét az Álom.net című mozitól, melynek munkálataiban Steiner is részt vett annak idején.

Közben a Most vagy soha! feljött három tizedpontot, szóval még az is előfordulhat, hogy Steiner rajongói aktivizálták magukat.

Ez is érdekelhet:

Nézzük meg egy kicsit közelebbről Petőfi Sándor szerelmét!

Azt nem nagyon értjük, ebben a formában hogyan gondolhatta komolyan bárki a Most vagy soha! című filmet, de azt igen, hogy a mozi Petőfije miért zúgott bele Szendrey Júliába.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Befutott az új Wallace és Gromit-film teljes előzetese

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés