Oroszország a világ legnagyobb országa: Szentpétervár gyakorlatilag Helsinkitől egy háromórás vonatozásra van; az orosz exklávé központja, Kalinyingrád – németül Königsberg, amely az egykori Porosz Hercegség és Német Lovagrend fővárosa volt, valamint Immanuel Kant szülőhelye – Litvánia és Lengyelország közé van beékelődve; az egyik leghíresebb orosz üdülőváros, a szubtrópusi éghajlatú Szocsi pedig azon a Fekete-tengeren osztozik, amelyen többek között Ukrajna, Románia és Bulgária is.
De a közel Dél-Amerika nagyságú, transzkontinentális birodalom távoli részei egészen elképzelhetetlen messze vannak. Vlagyivosztok olyan távolságra van az észak-koreai határtól, mint Budapest mondjuk a Balatontól, de a Bering-szoros révén Oroszország az Amerikai Egyesült Államokkal is határos. Ez a kontinensnyi ország pedig tele van misztikummal és érdekességgel, na meg számtalan magára hagyott házzal, gyárral, templommal, faluval, brutalista monstrummal és katonai bázissal, katedrálissal, hajóval és palotával.
A hatalmas orosz birodalom vesztője az óriási területen szétszórva élő nagyon ritka népesség, ha ehhez hozzászámoljuk a területek elnéptelenedését – Szovjetunió összeomlása után Oroszország lakossága mintegy 7 millióval csökkent, dacára annak, hogy a birodalom széthullása után rengeteg orosz hazatelepült –, a rendszer szintű kizsákmányolásokat, az általános politikai és civil érdektelenséget, valamint a kissé kétpólusú társadalmat és a vidék hatalmas lemaradottságát, máris összeáll a kép.
Ez is érdekelhet:
(via)