Majdnem ugyanolyan, mint bármelyik más építkezés, csak hóból.
Mind hallottunk az eszkimók hókunyhójáról, az igluról, ami egyébként simán az eszkimók „ház” vagy „otthon” jelentésű szava. Az iglu hallatán megjelenik előttünk egy cuki kis félgömb, meg rajta egy bejárat – az eszkimók lakhelye. De hogyan épül fel ez a gyakorlatban? Nos, itt három perc alatt megtudod:
Building the ultimate igloo pic.twitter.com/zuQup7F7Qx
— Levandov (@blabla112345) January 7, 2023
Nyilván ahány iglu, annyi szokás, mármint sokféleképpen épülhet eszkimó otthon, elvégre ők maguk sem kizárólag a hókunyhóra használják a szót, ugyanúgy jelenthet sátrat, sőt akár modern épületet is. Meg különben is: hókunyhó és hókunyhó között is lehetnek jókora különbségek.
Azért klasszikus iglut nem építenek mindenhol, ahol hideg van: elsősorban Kanada középső tájaira és Grönland Thule területére jellemző.
A többi eszkimó a havat csak mint hőszigetelőt használta bálnacsontból készített otthonaikhoz.
Azt meg már mind tudjuk, hogy a hó hőszigetelő, mert a kristályaiban levegő van; egy igluban bőven lehet akár plusz tíz fok felett a hőmérséklet, miközben kint mínusz húsz fokos vagy akár hidegebb a levegő.
És azt tudtad, hogy alapvetően három méretű iglut szokás építeni?
- A legkisebbet egy-két éjszakára vadászat céljából, a tenger jegére.
- A másodikat akár már két család is lakhatja, ez lehet tartósabb, sőt településsé állhatnak össze.
- A legnagyobbat pedig akár húsz eszkimó is lakhatja. Az iglu társasház állhat több kisebb, hócsatornával összekötött igluból, de más módja is lehet az építésüknek, például különböző funkciójú épületek összekapcsolása.
(Borítókép: Unsplash)
Ez is érdekelhet: