Az embernek reflexből felderül az arca, ha egy amerikai filmben elhangzik egy utalás a szülőhazájára, pedig van az az eset, amikor az országimázsnak nem igazán használ az ilyesmi. Mi össze is szedtünk tíz ilyet.

1. Bosszúállók (The Avengers, 2012)

Az első Bosszúállók-mozi végén New York ostrománál a magyar nézők egészen biztosan felkapták a fejüket, amikor hirtelen a Fekete Özvegy ekként értékelte a helyzetet: „Pont olyan, mint Budapest volt.” Ez, tekintettel arra, hogy a hősök körül éppen egy seregnyi ocsmány földönkívüli lő rommá mindent, nem vetít túl jó fényt Budapestre, ami a valóságban Európa egyik legszebb városa, az amerikai nézők egy része viszont a film után abban a tudatban sétálhatott haza, hogy a magyar főváros nagyjából úgy nézhet ki, mint egy háborús zóna. Sólyomszem mondjuk megpróbálta menteni a menthetőt, amikor azt válaszolta bajtársnőjének, hogy ő nagyon különbözően emlékszik Budapestre, de egy ilyen felütés után ez már csak annyit ért, mint halottnak a csók.

2. Halálos fegyver 3. (Lethal Weapon 3, 1992)

A Halálos fegyver harmadik részének elején, amikor a két főhős megtalálja a parkolóházban lerakott autóba elrejtett bombát, Riggs ezekkel a szavakkal érzékelteti a szituáció komolyságát: „Ennél jobban csak Gábor Zsazsát plasztikázták.” Nem mondanánk, hogy magunkra vettük, de a huszadik század közepének legnagyobb szexszimbóluma, a köztudottan magyar származású celeb, modell, színésznő és üzletasszony tutira nem örült a poénnak.

3. A küldönc (The Courier, 2020)

A remek angol filmben Benedict Cumberbatch egy üzletembert játszik, akit a hidegháború idején az angol titkosszolgálat és a CIA megkér, hogy segítsen nekik tartani a kapcsolatot egy orosz funkcionáriussal, aki hadititkokat akar nyugatra juttatni. A beszervezési beszélgetésen megkérdezik emberünket, járt-e már a keleti blokkban, mire a férfi azt válaszolja, hogy természetesen, még Magyarországon is járt, majd hozzáteszi: „Borzalmas a kaja.” Simán kikérnénk magunknak, ám mivel a film a hatvanas évek elején játszódik, amikor biztosan nem tombolt a magyar konyha reformja, inkább csendben maradunk és durcásan bár, de zsebre tesszük a kritikát.

4. Közönséges bűnözők (The Usual Suspects, 1995)

Bryan Singer kiváló filmjében nem tüntette fel túl jó színben a magyar bevándorlókat. Az egész sztorit konkrétan egy alaposan megégett magyar gengszter, bizonyos Kovács Ákos – a filmben Arkosh Kovash – vezeti fel, akit azért hallgatnak ki a nyomozók, mert állítólag a saját szemével látta a hírhedt maffiavezért, Keyser Sözét. A magyarok tehát a sztoriban egy bűnbanda szerepét töltik be, akik ráadásul annyira inkompetensek, hogy egy ilyen hülye nevű rosszfiú is simán haza tudja vágni őket. A gengszterjeink nevében is kikérjük magunknak.

5. Szellemirtók (Ghostbusters, 1984)

Az első és mindmáig a legjobb Szellemirtók-epizód miatt igazából nem lehetünk dühösek, hiszen nem vagyunk konkrétan megnevezve. Csak annyi hangzik el, hogy az apokalipszist elhozó épületet annak idején egy Ivó Sándor nevű szektavezér tervezte, szóval végső soron még le is tagadhatnánk, hogy közünk van a világ végéhez... de ne játsszuk a hülyét! Annyira biztos, hogy Sándor bátyánk hazánk fia volt, mint hogy a mákos guba magyar találmány.

6. Érkezés (Arrival, 2014)

Denis Villeneuve sci-fijében nagyon fura kontextusban hivatkoznak ránk. Amikor az egyik CIA-ügynök arról beszél, hogy a filmben a Földre érkező idegenek titkos terve az is lehet, hogy egymás ellen fordítsa a világ országait, bedob egy nagyon fura fun factet és elárulja, hogy erre a magyaroknak még külön szavuk is van: szalámitaktikának hívják. Amikor meghallottuk, mi csak bután forgattuk a fejünket, hogy jól értettük-e ezt a hülyeséget, majd bosszankodtunk, amiért Villeneuve gyakorlatilag igazi intrikus szarkavaróknak állított be minket, akiknek legalább annyi szavuk van a kibaszásra, mint az eszkimóknak a hóra.

7. Oppenheimer (2023)

Ne köntörfalazzunk, Christopher Nolan filmje egy igazi gyökérként festette le a világtörténelem egyik leghíresebb magyar fizikusát, Teller Edét, aki egyéni ambíciói érdekében még a címszereplőt is hajlandó volt hátba döfni. Kicsit javított a helyzeten, hogy legalább Szilárd Leó jó arc volt a sztoriban és őt ráadásul egy magyar színész, Haumann Máté alakította. Nem haragszunk.

8. Tombstone - A halott város (Tombstone, 1993)

Nos, ez egy kicsit csavarosabb lesz, mint a többi. A filmben egyszer utalnak hazánkra, amikor a Val Kilmer által megformált Doc Holliday ezt mondja a barátnőjének: „Édes kis magyar ördögöm!” Alapból emiatt még senkinek nem kellene szégyenkeznie, hiszen a hölgyet az igen szemrevaló Joanna Pacula játszotta, azt pedig szeretjük vallani, hogy a magyar nők a legszebbek a világon. Igen ám, de a tájékozottabb amerikaiak meg azzal a film által annyira nem hangsúlyozott ténnyel vannak tisztában, hogy a valóságban Doc Holliday felesége valóban egy magyar származású nő, bizonyos Horony Mária Katalin Magdolna, közismertebb nevén Nagyorrú Kate volt, aki törvényenkívüliként, hamiskártyásként és prostituáltként vált ismertté. Erre meg úgy igazából nem nagyon lehetünk büszkék.

9. Die Hard – Az élet mindig drága (Die Hard: With a Vengeance, 1995)

Megint egy magyar gonosz, konkétabban a drabális Targó Mátyás, akit a filmben Nick Wyman formált meg. Akinek nincs erre kihegyezve a füle, az könnyen elmulaszthatta az infót, mely szerint Matyink bizony korábban a magyar hadsereg tisztje volt, mielőtt terrorista, vagyis pontosabban terroristának álcázott rabló lett volna belőle. Sajnos ő sem öregbítette hazánk jó hírnevét.

10. Bérgyilkos a szomszédom (The Whole Nine Yards, 2000)

Bruce Willisnek sajnos 2000 után egyre kevesebb jó filmje jött ki, Matthew Perrynek pedig még ennél is kevesebb, épp ezért üde színfolt mindkettejük filmográfiájában ez a könnyed kis vígjáték, melyben a magyarokat is emlegetik, de sajnos itt sem pozitív kontextusban. A mozi egyik gonosza ugyanis nem más, mint a magyar Gogolák banda feje, Jani, aki Kevin Pollack tolmácsolásában cseppet sem kellemes ember és ráadásul még a – feltehetőleg szintén magyar – sameszai is tök bénák. Nem ismerünk Amerikába szakadt gengsztereket, de ennél azért biztosan menőbben néznek ki.

Ez is érdekelhet:

Tíz filmes, aki nyugodtan szakmát válthatna végre

Megköszönjük nekik az eddigi szép emlékeket, és javasoljuk, hogy valamilyen más foglalkozásban keressék a kiteljesülést.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kívülről fújod a Reszkessetek, betörők!-et? Biztos? Teszteld!

Mennyire mennek az évszámok? Ebből a kvízből kiderül

Mit vegyünk karácsonyra barátainknak, rokonainknak a mesterséges intelligencia szerint?

További cikkeink a témában