Olyan hírt közölt a Variety, amit nagyon sokan nagyon fura szájízzel fognak tudomásul venni: jön az első olyan nagyjátékfilm, amiben egy elhunyt színészt mesterséges intelligencia segítségével támasztanak fel.

Val Kilmer öt évvel a halála előtt szerződött le Fintan atya szerepére az As Deep as the Grave című filmhez, azonban a munkálatokban már nem tudott részt venni, hiszen rákot diagnosztizáltak nála, majd több évnyi küzdelem után tavaly április 1-jén a teste végül feladta a betegség elleni harcot.

A film író-rendezője, Coerte Voorhees azonban képtelen volt belenyugodni abba, hogy az általa direkt Kilmerre írt karaktert valaki más játssza el, ezért a generatív mesterséges intelligenciához fordult. Mindezt természetesen KIlmer családjának engedélyével tette, minden egyes elkészült képkockát leegyeztetve a sztár hagyatékának kezelőjével, Mercedes nevű lányával.

Voorhees elmondása szerint az elhunyt színész családja azért engedélyezte a terveit, mert ismert volt előttük, hogy Kilmer nagyon benne szeretett volna lenni a filmben és úgy gondolta, hogy a film egy nagyon fontos történetet mesél el, aminek a részese akart elnni. A rendező így fogalmazott:

Sokan talán vitatni fogják ezt a lépést, de a lényeg, hogy Val is ezt szerette volna.

A korábban Canyon of the Dead munkacímen futott film két régész, Ann és Earl Morris valós történetét meséli el, akik Arizónában végeztek ásatásokat, hogy megismerjék a navajo indiánok történelmét. A két főszerepet Abigail Lawrie és a Harry Potter-filmekből simert Tom Felton játssza, a további fontosabb szerepekben pedig olyan színészeket láthatunk majd, mint Wes Studi (Az utolsó mohikán, Szemtől szemben) és Abigail Breslin (A család kicsi kincse, Zombieland).

Őket egészíti ki Val Kilmer, vagyis pontosabban az AI segítségével feltámasztott szelleme, aki egy kisebb, de a sztori szempontjából kulcsfontosságú szerepben tűnik majd fel. A projekthez az alkotók nemcsak a család által biztosított fiatalkori fényképeket és videókat használtak fel, de a színész későbbi éveiben készült felvételeket is, hiszen a karaktert a filmben több életszakaszában is láthatjuk majd.

A Variety egy képet is tudott mutatni a szereplőről:

Az As Deep as the Grave egy független produkció, ami már jó ideje, egészen konkrétan hat éve készül, hiszen a pandémia alatt többször is le kellett állni a forgatásával. Egy időben Voorhees kivágta Fintan atya jeleneteit, de végül mégis benne hagyta a filmben, hiszen rájött, hogy KIlmer karaktere nélkül egészen egyszerűen nem működik a sztori.

Az alkotók természetesen tisztában vannak vele, hogy a film nyomán ismét fellángolnak majd az AI körüli viták, melyek korábban közvetlenül hozzájárultak a hollywoodi forgatókönyvírók és színészek sztrájkjához, de bíznak benne, hogy ezzel a darabbal be tudják bizonyítani, hogy a technológiát igenis lehet etikusan használni.

Egyelőre még nincs hivatalos premierdátum, abban pedig nemigen reménykedhetünk, hogy egy ilyen független film Magyarországon moziforgalmazást kaphat. Szerencsére manapság már csak idő kérdése, mikor és milyen formában jut el hozzánk az alkotás.

(Főkép: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tuti, hogy ez a film lesz az év legjobb fekete komédiája!

Placebo-koncert lesz a Budapest Sportarénában

Hatalmas trükközés ment az új Pókember-mozi első előzetesével, de végre megérkezett

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Az Egyik csata a másik után kapta az Oscar-díjat. Te láttad?
18% Igen, nagyon bejött.
32% Igen, de nekem annyira nem adta.
30% Nem láttam, de megnézem.
20% Nem láttam és nem is tervezem.